1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Uzun soluklu mücadele başladı!

Uzun soluklu mücadele başladı!

Dilovası Fatih Mahallesinde bulunan çamlık alanın sanayi kuruluşları tarafından zarar verilmesini engellemek için Dilovası’nda bulunan Siyasi partilerin ilçe başkanları bir araya geldi.

A+A-

 

 Dilovası CHP ilçe başkanı İsmail Kaya’ya yapılan  saldırı sonrasında Fatih Mahallesi mesire alanında toplanan ilçe başkanları yaptıkları basın açıklamasında hem İsmail Kaya’ya yapılan saldırıyı kınadılar  hem de ada tepe de çamlık alana yönelik art niyetli girişimleri önlemek için uzun soluklu mücadele başlatacaklarını basına bildirdiler. Dilovası’nın tek ormanlık olanı olan fatih mahallesi mesire alanı tank yapma tehditleri altında yok edilmeye çalışılıyor. Yıllardır mücadele veren mahalle halkı büyükşehir, Dilovası belediyesi, Valilik ve orman işletmelerinin konuya duyarsız kaldığını artık son çarelerinin ise Dilovası halkı olduğunu belirterek ilçe başkanlarından bu konuda yardım istedi. 

 

 

Yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere Dilovası Fatih Mahallesi, Adatepe mevkii komple devlet ormanlı olmasına rağmen, kimi sanayi kuruluşları bu bölgenin denize yakın olması münasebetiyle sahte ve gerçek olmayan belgelerle  burayı sahiplenmek isteniyor. Bu bölgenin denize bakan kısmı tamamen tahrip edildiği, batı yamaçlarında maalesef tahrip edildiğinin kalan bir avuç ormanlık alanının da çeşitli vesilelerle yok etmek istedikleri gözümüzün önünde cereyan etmektedir. Büyükşehir belediyesi tepenin zirvesinde yaptığı sosyal tesislerin yaklaşık 1 yıl önce kimliği bilinmeyen  kişiler tarafından tahrip edilip kullanılamaz hale getirilmiş ve  emniyet kayıtlarına rağmen geçen 1 yıl süreye rağmen faaliler bulunamamıştır. Bundan 3 ay önce ağaçların kesilmek üzere işaretlendiği fakat sivil toplum örgütlerinin basın açıklamasının ardından sayın Kocaeli valimizin el koyması ile ağaçlar kesilmekten kurtulmuştur. Bu durumu içine sindiremeyen kimi art niyetli sanayiciler bu  tepenin kuzey doğu yamacını tahrip etmek için usulsüz yollardan ormanın içerisinde yol açtığını maalesef bu duruma mahalli idareyi de alet ettiği görülmektedir. En son bazı sivil toplum örgütlerimizin mesire alanını ziyaret etmesi ve altın tel liman işletmelerinden görüşme talebinde bulunmaları kendileri ile görüşülmeyeceğinin söylemesi ardında Dilovası Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanımız sayın İsmail Kaya’ nın akşam saatlerinde Adatepe’deki mesire alanına eşiyle birlikte dinlenmek için çıktığında, kimliği meçhul plakası emniyete verilen kişi veya kişiler tehdit edildikleri ve aynı zamanda parti işletmecileri darp etmek istedikleri ( biz burayı dağıtacağız) burayı size yedirmeyiz gibi laflarla tehdit ettikleri görülmektedir. Dilovası çevre kirliliği ile uluslararası basının gündemine oturan hakkında onlarca bilimsel rapor olan bir yerleşim birimidir. Bu denli kirliliğin olduğu bir yerde en ufak bir ağaç kırıntısının bilir çok önem arz ettiği aşikardır. Biz devlet yetkililerimizi başta sayın Kocaeli valiliğimizi, büyük şehir belediyemizi ve emniyet güçlerinin devlet ormanı olan bu bölgeye sahip çıkmalarının kanun dışı tehdit ve tacizlere kulak tıkmamaları halkımızın barınma ve yaşam hakkına saygı gösterilmesi sağlanması saygılarımızla arz ediyoruz” denildi. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.