1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Uzm. Psikolog Merve Uzun Sarı dan Evli Çiftler İçin Pandemi Sürecinde Yapılabilecek Tavsiyeler
Uzm. Psikolog Merve Uzun Sarı dan Evli Çiftler İçin Pandemi Sürecinde Yapılabilecek Tavsiyeler

Uzm. Psikolog Merve Uzun Sarı dan Evli Çiftler İçin Pandemi Sürecinde Yapılabilecek Tavsiyeler

Evli çiftler Pandemi sürecinden nasıl etkilenmiştir bu süreçte neler yapılabilir ?

A+A-

 

 

 

Birçok çift ilişkilerini yeniden tanımladı. gelecek kaygısı iş imkan kısıtlılığı ve ekonomik endişeler oluşmaya depresyon , anksiyete belirtileri görülmeye başlandı. Bu tarz endişeler bireysel kaygı ve çift olarak sorumluluk kaygısı yaşayıp çözmeye çalışılmayıp veya paylaşımda bulunulmadıysa tartışmalara sebep vermiştir.

Evli çiftler arasında pandemi sürecinde boşanma kararları, anlaşmazlıklar , tartışmaların yoğun iletişim problemlerinin arttığı öfke kırgınlık kızgınlık hayal kırıklığı vb duyguların hissedildiği yoğun olarak görülmüştür. Şunu unutmamak lazım her birey kendi içinde kriz anı yaşamaktadır. Bu yüzden diğer partnerinizin sizi iyi beslemesini , sizi sakinleştirmesini bekleyebilirsiniz. Fakat bu iyi bir iletişim biçimi değildir. Çünkü şuan tüm dünyayı etkileyen süreç partnerinizi de etkilemektedir. Sizin nasıl endişeleriniz var ise Partnerinizin de endişeleri olabilir. Bunun farkında olup ortak sorunlar konuşulup birbirinizin fikir ayrılıklarına , endişelerine saygı duymanız faydalı olabilir.

Tartışma anında mola verme kararı konuşularak alınmalı biraz ayrı ayrı düşünüp tekrar bu konuyu sonra konuşma kararı alabilirsiniz. “Doğru tepkiyi veriyorsun. Şu anda biraz kaygı mantıklı geliyor, öyle hissetmen gerekiyor. Ve bu endişe, şu anda vermeniz gereken kararları vermenize yardımcı olacak.” Bunun yanı sıra hem çift olarak hem de ebeveyn olarak uygulayabilir söyleyebilirsiniz.

Ev içinde olumlu şeyler bulmanız , sorunlarla başa çıkmanıza hem kendinize ve partnerinize alan açmaya yardımcı olacaktır. Bunlara örnek :

 1. En sevdiğimiz filmleri izleyebilir,

 

 1. İstediğiniz türde bir kitap ile yatağa girebilirsiniz,

 

 1. Masa da aynı saatte yemek yemek

 

 1. Beraber yemek yapmak


 

 1. Günlük ev işleri sorumluluk planı oluşturmak

 

 1. Kutu oyunları vb. keyif alınan aktiviteler

 

 1. Belli bir saat dilimi oluşturarak partnerinizden ayrı kişisel alan oluşturup vakit geçirmek

 

 1. Partnerinizle randevulaşmak . Ortak bir zaman belirleyip beraber sohbet , kahve içebileceğiniz , müzik dinleyebilecek zamanlarda buluşabilirsiniz.


 

 1. Bir kavanoz (kutu ) içine zaman içinde konuşmak istediğiniz konu başlıklarını yazıp atabilir - birbiriniz hakkında olumlu düşüncelerinizi yazıp kavanoza atabilirsiniz. Sıra ile kavanozun içinden kağıtları seçip okuyabilirsiniz.

 

9 Madde şu anda evliliğiniz için çok uygun bir strateji yöntemi olabilir. Aileler güne biraz geç başlamanın, uyumanın, birlikte daha uzun bir kahvaltının tadını çıkarmanın ve ardından sabah 10 veya 11'e kadar uyuma imkanının oluşu olumlu ihtiyaçlarınızın giderilmesi konusunda işe yaradığını görebilirsiniz.

Her aile bunu kendi yöntemiyle yapar. Tadını çıkarabildiğiniz ölçüde aktiviteleri yapmalısınız. Bu, kahvaltıda aile olarak krep yaptığınız anlamına geliyorsa ve bu, normal bir okul gününde ya da iş gününde asla mümkün olmayan bir şeyse ve bu herkesi mutlu eden bir şeyse, tadını çıkarın.

0-003.png
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.