1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Unutulmaya yüz tutmuş eserler satışa çıkıyor
Unutulmaya yüz tutmuş eserler satışa çıkıyor

Unutulmaya yüz tutmuş eserler satışa çıkıyor

Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı el sanatlarından olan Naht sanatını büyük bir sabır ve azmiyle ayakta tutmaya çalışan Muzaffer Okur,8 yıldır Naht sanatı ile uğraşıyor.

A+A-

ÖZEL HABER  /Gebzede Osmanlı Sanatlarından olan Naht sanatı ustası Muzaffer OKUR' un menajeri Enez GİRİŞ Gazetemiz Muhabirine açıklamarda bulundu. 

Öncelikle Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı el sanatlarından olan Naht sanatını büyük bir sabrı ve azmiyle ayakta tutmaya çalışan Ustamız, Üstadımız, Hocamız ve Abimiz olan Muzaffer OKUR'a Tarihi değerlerimizi geleceğe taşıdığı için teşekkür ederim.

Kendisi  1972 yılında Tokat Zile de  doğdu.

8 yıldır Naht sanatı ile uğraşan Muzaffer Okur şunları söyledi:

Azmin  ve sabrı ile günümüze kadar 100 ün üzerinde eserler yapmıştır.Kültür Bakanlığı Devlet sanatçısı belgesi mülakatlarına hazırlanan Muzaffer  Tablolarına kesinlikle değer koyamıyor çünkü gerçekten Büyük bir emek, işçilik ve özveri gerektiren eserleri görenleri şaşırtıyor.Bir çok sergiye davet edilmesine rağmen sergilerde tablolarını satmaya kıyamayan ve eserlerine değer biçemeyen söyleyen  Muzaffer Okur,Tablolarının satışa çıkmasını Dünyada kanser hastalığı ile mücadele eden Kardeşlerimiz için destek amaçlı Osmanlı sanatına hayat veren eserlerin bu kardeşlerimize de hayat vermesi için  kabul etti.Tüm eserlerin Yarı fiyatını resmi olarak makbuzlarıyla Kanser hastalarının tedavilerine gidecektir.

Naht sanatı Nedir?

Osmanlıca bir kelimedir ve kelime anlamı itibari ile ağacı yontarak kabartma şekiller verme sanatıdır. Ağaç yontma kabartma manalarına gelmektedir.

Ağacı yontmak sureti ile ağaçta kabarık şekiller oluşturarak ortaya güzel eserler çıkaran unutulmaya yüz tutmuş çok güzel bir el sanatımız dır.

Naht sanatı hakkında biraz daha bahsedecek olursak. Tarihimizde ahşap oyma sanatı kendini en belirgin şekli ile Selçuklu döneminde göstermeye başlamıştır. Daha sonra Osmanlı döneminde ise bu sanat daha ince detaylar kazanarak çeşitli alt kolları ortaya çıkmıştır.

Selçuklu döneminde daha çok mihrap, cami kapısı, dolap kapakları gibi mimari mobilya unsurlarında süsleme amaçlı ortaya çıkmaktadır. Osmanlı döneminde ise rahle, kuran muhafazası, kaşık, çekmece, sanduka, çeyiz sandığı gibi daha günlük kullanıma yönelik ince işçilik isteyen nah sanatı örnekleri olmuştur.

HABER MERKEZİ

 

d9196943-4922-4012-a55d-ae91b610c609.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.