1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ünlü arkeoloğun kütüphanesi üniversiteye bağışlandı!

Ünlü arkeoloğun kütüphanesi üniversiteye bağışlandı!

Yurt içi ve yurt dışında birçok önemli çalışmada emeği olan ve 2007 yılında vefat eden Dr. Edibe Uzunoğlu’nun ailesi, bin kitaptan oluşan özel koleksiyonunu Korfmann Kütüphanesi'ne bağışladı.

A+A-

Arkeolog ve müzeci Dr. Edibe Uzunoğlu’nun yaklaşık bin kitaptan oluşan özel arkeoloji kitaplığı, Uzunoğlu ailesi tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi'ne bağışlandı. Bu önemli bağışla kütüphane daha da zenginleşti. 2005 yılında hayatını kaybeden Troia kazı heyeti eski başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann'ın 6 bin kitap ile 10 bin makalesini bağışladığı Korfmann Kütüphanesi 24 Şubat 2007 tarihinde açılmıştı. 1890 yıllarında olduğu inşa edildiği tahmin edilen bina bugüne dek kilise, okul gibi pek çok değişik alanda kullanıldı. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Tekel idaresince tütün deposu olarak kullanıldı. 2006 yılında Çanakkale Belediyesi tarafından satın alınan yapı, restore edilerek kütüphane olarak kullanılmak üzere Çanakkale - Tübingen Troia Vakfı'na tahsis edildi.

 

 

EDİBE UZUNOĞLU KİMDİR?

 

 

 

1930 Edremit doğumlu olan Edibe Uzunoğlu, uzun yıllar İstanbul Arkeoloji Müzelerine bağlı Eski Şark Eserleri Müzesi'nde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Kürsüsü'nden mezun olan Uzunoğlu, 1954-56 yıllarında Side kazısına öğrenci olarak; 1961 yılında Hierapolis, 1962-68 Boğazköy kazılarına bakanlık temsilcisi; 1979-88 yılları arası Malatya-İmamoğlu ve 1981 yılında İstanbul-Pendik (Pentikon/Pandikapeum) kazılarına kazı başkanı olarak katılmıştı. 1971-72'de 11 aylık bir bursla Almanya'ya gitti. Birçok bilimsel toplantıda tebliğ sunan Dr. Uzunoğlu, 22 Mayıs-30 Ekim 1983'te, 18’inci Avrupa sergisi çerçevesinde İstanbul Aya İrini'de açılan "Anadolu Medeniyetleri Sergisi"nin Tarihöncesi, Hitit ve İlk Demir Çağı bölümlerini düzenledi. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı alan Dr. Edibe Uzunoğlu, 6 Ocak 2007 tarihinde vefat etti. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.