1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. UMEM Projesi'ne kursiyer aranıyor!

UMEM Projesi'ne kursiyer aranıyor!

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “ İlimizde yaklaşık 50 bin civarında kayıtlı işsiz varken kursiyer bulunamamasını anlayamıyoruz. " dedi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası’nın dün gerçekleştirilen Meclis toplantısı’nda konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Dış ticarette önemli konulardan bir tanesi de uluslar arası rekabet düzeyimiz, dolayısıyla girdi maliyetlerimizdir. Girdi maliyetlerimizin en önemli kalemi ise enerji maliyetlerimizdir. Orta vadede; nükleer enerjiye geçişi bir çözüm olarak destekliyoruz. Ancak kısa vadede de çözüm getirebileceğimiz bazı sorunlar var:

 

 

 

"DENETLEME YETKİSİ KULLANILMALIDIR"

 

 "Biliyorsunuz elektrik’te kayıp kaçak bedelleri faturalara yansıtılıyordu. Bu uygulamanın kaldırılması yapılan itirazlarla hukuki sürece girmiştir. Bir sanayi işletmemizin bir aylık faturasında  313 bin 521 TL’lik bedelin  yüzde 40’ı ilave (vergiler, vb.) bedellerdir. Hemen yapılabilecek bir düzenleme ile firmamız 32 bin 565 Liralık bir tasarruf sağlayabilir ki bu da toplam bedelin yüzde10’una karşılık gelir. EPDK’nın bölgesel dağıtım şirketleri üzerinde ve ulusal iletim şebekesi işletmeleri üzerindeki kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi için yapmak zorunda oldukları çalışmaları denetleme yetkisini kullanması çözüm olacaktır. Beklentimiz bu yöndedir."

 

 

 

"TOPLU ELEKTİRİK İNDİRİMİ TEKRAR UYGULANACAK"

 

"Yüksek elektrik maliyetlerini düşürme konusunda KSO olarak üyelerimizin toplu enerji satın almalarına öncülük ediyoruz. Bu ay toplu elektrik indirimine yönelik 2010 yılında başlattığımız çalışmayı tekrarlıyoruz. Firmalarımızın toplu tüketim miktarları üzerinden indirim sağlayabilmek için dağıtıcı firmalardan tekliflerimizi aldık. 36 firmamız müracaat etti. Bu süreçte üye firmalarımız yaklaşık 2 milyon lira tasarruf sağlayacaklar. Bu rakamlar sizlerin katılımlarıyla daha da artabilir.Bu projede ortak hareket etmemiz önemlidir”

 

 

 

“KURSİYER BULAMIYORUZ”

 

 Konuşmasında  TOBB öncülüğünde ulusal düzeyde bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan UMEM projesini başlattıklarını kaydeden Başkan Zeytinoğlu, “UMEM Projesini  ilimizde başkanlığını Oda olarak yürütüyoruz. Kocaeli olarak Türkiye genelinde proje sayesinde istihdam ettiğimiz 1344 kişi ile birinci sıradayız. Ancak UMEM projesinin etkinliğinin artırılması gerektiğinin de bilincindeyiz. Bu süreçte en büyük sıkıntıyı kursiyer bulmakta yaşıyoruz. Bunun yapısal birtakım sorunlardan kaynaklandığını düşünüyoruz. İlimizde yaklaşık 50 bin  civarında kayıtlı işsiz varken kursiyer bulunamamasını anlayamıyoruz. Üstelik OSB’ler ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda meslek okulu mezunu, ara eleman bulmada da ciddi sıkıntılar olduğu iletiliyor.Önümüzdeki dönemde bu sorunları TOBB aracılığıyla ilgili kurumlara taşımayı planlamaktayız” dedi. 

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.