1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. UMEM Beceri'10 devam ediyor!

UMEM Beceri'10 devam ediyor!

GTO, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu Gebze Şubesi tarafından başarı ile uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi kurslara ara vermeden devam ediyor.

A+A-

 

Gebze Ticaret Odası (GTO), Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu Gebze Şubesi tarafından başarı ile uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi kurslara ara vermeden devam ediyor. Proje kapsamında devam eden 4 kursta toplam 81 kursiyer Gebze Endüstri Meslek Lisesi’nde teorik eğitimlerine devam ederken, 6 ayrı branşta toplam 9 sınıfta kursiyer talepleri alınıyor.

 

GTO; UMEM Beceri’10 kapsamında en etkin çalışan odaların başında geliyor. Bunun sonuçlarını da rakamlar gösteriyor. GTO’nun büyük katkısı ile Kocaeli, projenin en fazla istihdam sağlayan ili konumunda. Projenin başlangıcından bugüne teorik eğitim alan 312 kursiyerin 225 tanesinin işbaşı stajı gerçekleştirilmiş ve 204 tanesinin de istihdam edilmesi sağlanmıştır. Bu da teorik eğitim alanların % 65’inin istihdam edildiğini, her 3 kişiden 2 kişinin yeni bir iş sahibi olarak çalışma hayatına dahil edildiğini gösteriyor.

 

Proje kapsamında Gebze Endüstri Meslek Lisesi’nde gözlük çerçeve işçisi (2 sınıf), mobilya imalatçısı ve argon kaynakçılığı olmak üzere toplam 4 sınıfta teorik eğitimler devam ediyor. 6 ayrı branşta açılacak 9 sınıfta ise kursiyer talepleri alınıyor. Açılacak kurslar; mobilya imalatçısı, pres tezgah operatörü, zımpara taşı imal işçisi (2 sınıf), CNC tezgah operatörü, mekaniker (3 sınıf) ve plastik enjeksiyon operatörü.

 

Kursiyerlere Önemli Avantajlar Sunuluyor

 

Proje kapsamında eğitim gören kursiyerlere önemli avantajlar sunuluyor. Kursiyerler donanımları yenilenen Gebze Endüstri Meslek Lisesi’nde en son teknoloji ile mesleki eğitim görüyor. Kursiyerler toplam altı ay süren teorik ve pratik eğitimlerle hem meslek ediniyor, hem de günlük 20 TL kazanıyor. Meslek kursları süresince, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ve Genel Sağlık Sigortasından faydalanan kursiyerler, eğitimler sonucunda UMEM meslek kurslarından başarılı olanlar, işe girme şansı elde ediyor.

 

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’den Kurslara Davet

 

Projeye GTO olarak inandıklarını belirten GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, bölge olarak farklı bir yapıya sahip olduklarını ve projenin ara eleman ihtiyacının karşılanmasına büyük katkılar sunduğunu ifade etti. Çiler; “ülkemizin asıl sorunu mesleksizlik. UMEM Beceri’10 mesleksizlik sorununa çözüm getiriyor ve yeni istihdamlar sağlıyor. Oda olarak projenin başarılı olacağına inanıyoruz. Üyelerimizi ve gençlerimizi açılacak kurslarla (mobilya imalatçısı, pres tezgah operatörü, zımpara taşı imal işçisi, CNC tezgah operatörü, mekaniker ve plastik enjeksiyon operatörü) ilgili bilgi almak üzere Odamıza davet ediyoruz” dedi.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.