1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uludağ Üniversitesi'nde AİDS paneli

Uludağ Üniversitesi'nde AİDS paneli

Uludağ Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi Esra Kazak, AİDS'in dünyada dördüncü, Afrika'da ise birinci ölüm sebebi olduğunu söyledi.

A+A-

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin tertiplediği panelde uzmanlar AİDS hastalığını anlattı. Panelde ilk olarak konuşan Uludağ Üniversitesi Deontoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Civaner, bulaşıcı hastalıklarda ''doktorların hizmet verme görevi ödevi nereye kadar olmalı?'' sorusuna cevap aradı.

 

 

4 AŞAMALI SKALAYI TANITTI

 

Özellikle bulaşıcı hastalıklarda hizmet verirken ölen çeşitli sağlık personelinden bahseden Civaner, çeşitli rahatsızlıklarda görev tarifinin iyi yapılması ve hizmet sınırlarının çizilebilmesi için kullanılan 4 aşamalı bir skalayı dinleyicilere tanıttı. Bir doktorun bu skala içinde sadece 1. aşamada yer alan rahatsızlıkların tedavisinden zaman zaman kaçınması gerekebileceğini kaydeden Civaner, aidsin 3. aşama hastalığı olduğunu, tedavisinden asla kaçınılamayacağını söyledi.

 

 

VİRÜS ZOR GEÇİYOR

 

Uludağ Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Esra Kazak, AİDS'in dünyada dördüncü, Afrika'da ise birinci ölüm sebebi olduğunu, sanılanın aksine HV'in dokunmak, sarılmak, tokalaşmak ve sosyal ilişkiler veya bu virüse sahip kişilerle bir arada olmakla bulaşmayacağının altını çizdi.

 

 

AİDS'LİLERE KARŞI ÖN YARGI KIRILMALI

 

Pozitif Yaşam Derneği iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek de, HIV pozitif kişilere yönelik çalışmalar yürüten derneklerini kısaca tanıttı. Şimşek, dernek üyelerinin yaşadıkları zorluklardan söz etti. Dernek olarak HIV pozitif kişilere desteklerini sürdürdüklerini belirten Şimşek, ''Hastalığa yakalananlar arasında her meslek grubundan, her dini inanıştan, her yaştan ve her hayat tarzından insanlar var, yapılması gereken bu kişilere yönelik ön yargıların kırılması'' şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.