1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulaşım kartlarında yeni dönem!

Ulaşım kartlarında yeni dönem!

Ulaşım Dairesi Başkanlığı, meclis kararının onaylanmasının ardından bazı kartlarda değişiklik yapılacağı belirtildi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada bazı ulaşım kartlarında değişikliğe gidildiği bildirildi. Değişiklikler meclis kararının imzalanmasının ardından ilgili kooperatiflere bilgi verilmesinin ardından yürürlüğe girecek.

 

 

65 YAŞ ÜSTÜ MUHTAÇLARA ÜCRETSİZ ULAŞIM

 

 

Ulaşım Dairesi tarafından yapılan açıklamada 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşların hem Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslere hem de özel halk otobüslerine ücretsiz bir şekilde binebilecekleri kaydedildi. Açıklamada, “Resmi ve özel tüm toplu taşıma araçlarında Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından verilen kartını elektronik ücretlendirme sistemine okutmak şartıyla ücretsiz seyahat ederler” ibaresi yer aldı.

 

 

İSU VE BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan memur, sözleşmeli memur ve yol ücreti almayan kadrolu işçi personelin de Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye otobüsleri ile deniz otobüslerinden ücretsiz faydalanabileceği kaydedildi.

 

 

İNDİRİMLİ KARTLAR

 

Türkiye veya yurt dışında örgün eğitim kurumlarındaki öğrenciler, YÖK kapsamındaki tüm üniversiteler ile Kocaeli’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, indirimli karttan faydalanabilecek. Ayrıca yeni yönetmeliğe göre Açık Öğretim Fakültesi’nde öğrenci olan 29 yaş altındaki öğrenciler de indirimli kart alabilecek. 29 yaşından büyük olanlar ise SGK kapsamı dışındaysa indirimli kart alabilecek. 3308 sayılı Kanun’un 11’inci maddesi gereği çıraklık okulları öğrencileri de indirimli kart alabilecekler. Devlet okulları ve üniversitelerde 657 sayılı yasaya göre görev yapan öğretim üyeleri ve öğretmenler de indirimli karttan yararlanabilecekler. Öte yandan 60 yaş üzerindeki vatandaşlar ise tam ve indirimli kart arasındaki tarifeden yararlanabilecekler.

 

 

 

İNDİRİMLİ VE ÜCRETSİZ KARTLARIN KURAL DIŞI KULLANILMASI

 

 

Tüm toplu taşım seyahat kart sahiplerinden indirimli veya ücretsiz seyahat edenler, toplu taşım araçlarına binerlerken kontrolörün veya sürücünün uyarısına gerek kalmadan kartı, göstermek zorundalar. Yönetmelikte yer alan toplu taşım indirimli ya da ücretsiz seyahat kartları, kart sahibi dışında ikinci ve üçüncü şahıslar tarafından kullanıldığında ya da süresi dolduğu halde kullanıma devam edilmesi durumunda adı geçen toplu taşım seyahat kartı sürücü ya da kontroller tarafından el konularak alınır ve doldurulan formla beraber en geç iki iş günü içinde Ulaşım Daire Başkanlığına teslim edilir.

 

 

4 KEZ USULSÜZ KULLANANA YENİ KART VERİLMEYECEK

 

 

Usulsüz kullanıldığı tespit edilen indirimli veya ücretsiz toplu taşım seyahat kartına işlem yapılmak üzere kart sahibinin iki iş günü içinde yazılı müracaatı beklenir ve yapılan değerlendirme sonucunda; 1. usulsüz kullanımının tespiti halinde 2 ay, 2. usulsüz kullanımının tespiti halinde 6 ay ve 3. usulsüz kullanımının tespiti halinde 1 yıl süre ile kart kullanıma kapatılır. 4. usulsüz kullanımının tespiti halinde ise kart kullanım hakkı iptal edilir ve yeni kart verilmez.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.