1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TURSEFF Mükemmellik Ödülleri’nde damgasını vurdu

TURSEFF Mükemmellik Ödülleri’nde damgasını vurdu

6 Aralık Perşembe günü Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’deki sürdürülebilir enerji finansmanı programı olan TURSEFF tarafından Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ödül ve gala gecesinde, katılımcı banka ve kredi kullandırdığı bazı projelere

A+A-

Son dönem ’de yapmış olduğu çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Enerji Verimliliği Derneği (ENVER)Genel Başkanı Erkan Gürkan gecede ödüle layık görüldü.Kocaeli’nde oluşumunu yeni tamamlayan ENVER Kocaeli Şubesi ise TURSEFF Mükemmellik Ödülleri’nde damgasını vurdu, Gebze kamuoyunun yakından tanıdığı ENVER Kocaeli Şubesi Başkanı Ali Fuat Eyüpoğlu, Başkan Yardımcısı İş Adamı Zafer Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Engin Karaman, Yunus Umut Aydoğdu, Burak Sarı, Mustafa Mican, Tunay Kafkaslı katıldı. İlk kez verilen sürdürülebilir Enerji Finansmanında Mükemmelliyet Ödülleri, 2010 yılında EBRD’nin başlattığı, işletmelerin ve konut sahiplerinin enerji faturalarını azaltmalarını sağlayan önemli bir finansman enstrümanı olan TURSEFF çerçevesinde yapılan ilk girişim. Şu ana kadar toplam Türk bankalarına küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ve konut sahiplerine kredi verilmek üzere toplam 285 milyon dolarlık kredi vermiş olan TURSEFF, Temiz Teknoloji Fonu ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen imtiyazlı fon ve teknik yardım tarafından tamamlanmakta. Bugün itibariyle, toplam fonun yaklaşık yüzde 90′ı, uygun görülen 346 kredi kullanıcısı tarafından kullanıldı. Türkiye’de 50 binden fazla özel konut sahibi TURSEFF şemsiyesi altında finansmanı yapılan satıcı finansman programları aracılığıyla enerji tasarruflu ısıtma ve soğutma teknolojilerinden yararlandı.

 

Ödül töreninde konuşan EBRD Güney ve Doğu Akdeniz, Türkiye ve Ukrayna’dan sorumlu Finansal Kurumlar Direktörü Francis Malige “Özel kredi ürünleri sayesinde enerji verimliliğini ve düşük karbon uygulamalarını destekleyen katılımcı bankalarımızın gösterdikleri çabayı onurlandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle KOBİ’lerin enerji tasarruf projelerine finansman sağlayan EBRD, onların sürdürülebilir gelişimlerine katkı sağlarken, Türk ekonomisinin genel rekabetçi düzeyini de yükseltmektedir. Katılımcı bankalar, bu programın başarıyla uygulanmasında çok büyük bir öneme sahiptir.” derken, EBRD Türkiye Direktörü Mike Davey ise konuşmasında “Söz konusu bankalar, Türkiye’nin enerji verimli ve düşük karbon salınımlı bir pazar ekonomisine geçişinde katkı sağlarken, kendileri için de yeni yatırım olanaklarının kapılarını açmaktadır. Bu öncü bankalardan bazılarının, sürdürülebilir enerji finansmanını standart bir kredi ürünü olarak bünyelerine alma yönündeki girişimlerinden ayrıca memnunum.” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.