1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TURSEFF Gebze'de tanıtıldı!

TURSEFF Gebze'de tanıtıldı!

GTO, MARKA ve TURSEFF işbirliği ile düzenlenen "Temiz Enerji Finansmanı" konulu bilgilendirme semineri Gebze Ticaret Odası yapıldı.

A+A-

Gebze TicaretOdası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA) ve TURSEFF(Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Fonu ) işbirliği ile düzenlenen "Temiz Enerji Finansmanı" konulu bilgilendirme semineri Gebze Ticaret Odası Konferans Salonunda  sanayici, tedarikçive işadamlarınınyoğunkatılımıyla yapıldı.

 

 

YÜZDE 20DEN FAZLA ENERJİ TASARUFU

 

 

TURSEFF Banka İlişkileri Direktörü Güliz Örnek, "TURSEFF, enerji verimlilik ya da yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmak isteyen sanayici, tedarikçi  firmalar, ticari girişimciler ve özel konut sahiplerine yönelik bir kredi fırsatıdır.Kredi, Avrupa Yatırım ve İmar Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiş olup kredilerTURSEFF tarafından belirlenmiş 5 banka aracılığıyla dağıtılır. Başvuru sahibinin özelliğine göre, kredi alan taraflar TURSEFF altında kapsamlı enerji verimlilik özelliklerini içeren projelerin uygulanmasında 5 milyon ABD dolarına kadar finansman için uygun görülebilirler.  Borç alan tarafların, Mali olarak uygun olması, belirlenen  bankanın kredi kriterlerine uyması gerekmektedir.. TURSEFF altında finanse edilen projeler belirli performans kriterlerini karşılamalıdırlar. Endüstriyel ve ticari işlemlerde enerji verimliliği özelliklerine ilişkin projeler, yüzde 20'den fazla enerji tasarrufu sağlamalıdır. İnşaat sektöründe enerji verimliliğine ilişkin projeler yüzde 30'dan fazla tasarruf sağlamalıdır."dedi.

 

 

2 GÜNLÜK TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

 

 

Örnek daha sonra , "Kategoriler için maksimum kredi miktarlarını ise 5 milyon Dolar, Ticari enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri için 300 bin Dolar, küçük ölçekli projeler için 75 bin Dolar, bu miktarların üstündeki projeler için EBRD'nin onayı gerekmektedir. Krediler bir projenin yüzde100 yatırım maliyetinin finansmanı için kullanılabilir" diye konuştu . Özellikle bankaların vermiş olduğu kredi faiz oranlarının yüksek olması  ve 2012 yılı içinde daralması beklenen banka  kredileri içinde TURSEFF’in vermiş olduğu kredinin çok büyük bir fırsat olacağını söyledi. Örnek, bu program ile proje sahiplerine 7/24  uzman  personelleriyle  ücretsiz  teknik hizmet verdiklerini  söyledi.  Ayrıca 22-23 şubatta Kocaeli Emex Otelde yapılacak  ve 2 gün sürecek olan büyük bir tanıtım programının “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı” ile “TURSEFF” in ortak çalışması ile yapılacağını; bilgilendirme panellerinin ve tedarikçi stantlarının olacağını ve şu an beklenen de daha fazla ilgi olduğunu belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.