1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Türkler büyük katkı sağlıyor"

"Türkler büyük katkı sağlıyor"

Almanya İşveren Dernekleri Federasyonu (BUV) Başkanı Osman Kımıl ve beraberindeki Türk İşadamları, Gebze Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret etti.

A+A-

Almanya İşveren Dernekleri Federasyonu (BUV) Başkanı Osman Kımıl ve beraberindeki Türk İşadamları, Gebze Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret etti. Almanya’daki Türk İşadamları GTO üyesi firma yetkilileri ile interaktif toplantılar gerçekleştirdi. Almanya’dan gelen işadamlarına ilk olarak GTO Meclis Salonu’nda bilgilendirmede bulunuldu. Bilgilendirme toplantısında konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Oda ve bölgenin ekonomik durumu hakkında açıklamalar yaptı.

 

Nail Çiler: “Başarı Hikayeleri Yazılmaya Başlandı”

 

1961 yılında Türk işçilerinin göçüyle başlayan Almanya serüveninde gelinen noktanın önemini vurgulayan Nail Çiler, “Süreç 2. ve 3. kuşakta değişim göstermeye başlayarak ve başarı hikayeleri yazılmaya başlanılmıştır. Bugün yurttaşlarımız siyasetten spora, özel sektörden kamuya tüm kesimlerde en önemli görevlerde yer almaktadır. Bu başarı insanımızın önünün açılmasıyla beraber neleri başarabileceğinin en somut göstergesidir” dedi.

 

 

"Türkler ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktadır"

 

Nail Çiler; “Bugün Almanya’da, Türkiye'den göç eden 3 milyon insanımız yaşıyor. Bu insanlarımız Almanya'nın ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır. Almanya’da 2010 rakamlarına göre toplam 77 bin 200 Türk girişimcisi 355 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Türk girişimcilerin 36 milyar Euro’luk cirosu Almanya’nın 2011 bütçesinin yaklaşık % 10’una denk geliyor. Sözkonusu miktar birçok ülkenin yıllık toplam gayri safi milli hasılası kadardır.

 

 

 

"Osman Kımıl: “Gebze İle Gönül Bağımız Oluştu!”

 

Almanya’daki yabancıların önemli bir rolü olduğunu kaydeden Osman Kımıl ise; “Almanya’dan  yabancı olarak Türkler de dahil 140 bin işletme ve bu işletmelerin 100 milyar Euro'luk cirosu vardır. Bunun arkasında sadece maddi güç değil, aynı zamanda bir medeniyet bir manevi güç de bulunmaktadır. Almanya İşveren Dernekleri Federasyonu olarak bünyemizde, 17 Dernek ve 3 bin üyeyi barındırmaktayız. Gebze ile Hamburg şehirleri arasında oluşan gönül bağından da söz eden Osman Kımıl; “Gebze bizim için farklı bir yer. Gebze ile işadamlarımız vesilesiyle gönül bağımız oluştu. Bu birlikteliğin artarak devamını yürekten temenni ediyoruz. Hamburg 1 milyon 800 bin nüfuslu bir şehir, gündüz nüfusu ise 4 buçuk milyon."

 

 

"Gebze ve Hambur'u birleştiren bir nokta var"

 

"Almanya’nın en önemli ekonomi şehirlerinden bir tanesi olan Hamburg, çalışmaya gelen insanların sayısı bakımından önemli bir metropol. Hamburg’un liman şehri olması dolayısıyla hinterlandı büyük olup, yalnız Almanya için değil aynı zamanda Avrupa için de önemli bir konumdadır. Avrupa’nın en büyük 2. Konteynır limanına sahip olup, bilgiye yatırım yapılmaktadır. Burada Gebze ve Hamburg’u birleştiren birçok nokta var. Gebze ile Hamburg hem liman yönüyle, hem iş sahası yönüyle, birbirine çok benziyor. Ekonomik olarak da bu iki şehir aslında birbirinden çok şey öğrenebilir, ve birbirine çok şey de katabilir. Bizim amacımız iş dünyası olarak Türkiye ile olan bu köprüyü en iyi şekilde kurmaktır. Almanya’da bilgi birikimi var, bunu Türkiye’deki çok uzun yıllardır kendi mesleklerinde çalışanşirketlerle destekleyerek geleceğe dönük işler yapılabilir” dedi.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.