1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkkan’a Bakanlık'tan cevap geldi!

Türkkan’a Bakanlık'tan cevap geldi!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM başkanlığına önerge vererek, Suriye’den gelen mültecilerin masraflarının nasıl karşılanacağını sormuştu. Türkkan’a İçişleri bakanlığından çevap geldi. Yazılı

A+A-

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM başkanlığına önerge vererek, Suriye’den gelen mültecilerin masraflarının nasıl karşılanacağını sormuştu. Türkkan’a İçişleri bakanlığından çevap geldi. Yazılı olarak verilen cevapta; “İlgi yazı ekinde alınan Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü TÜRKKAN'a ait 7/7773 esas numaralı yazılı soru önergesinde yer alan hususlar aşağıda değerlendirilmiştir. 2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de meydana gelen ve halen devam etmekte olan iç karışıklıklar neticesinde ülkemize yönelen nüfus hareketleri konusunda alınması gereken önlemler hayata geçirilmiş olup, bundan sonra da bu hususa ilişkin yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

 

Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan AF AD tarafından sağlanmaktadır. Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Ayrıca, konteynerkent ve çadırkentlerde, Suriye vatandaşlarına günlük olarak üç öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir.

 

5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 23 üncü maddesi ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kullanılmakta olan Afet ve Acil Durum Faaliyetleri Ödeneği kullanılmak suretiyle ülkemizde bulunan Suriye vatandaşlarının ihtiyaçlarına yönelik yapılan giderler ile barınma merkezlerinde yaşayan Suriye vatandaşı sayılarına ekte yer verilmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.