1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Türkiye'nin yüzde 96'sı deprem riski altında"

"Türkiye'nin yüzde 96'sı deprem riski altında"

Deprem sigortasının külfeti olmadığını belirterek, “11-12 sigara parasına bir yıl boyunca evinizi sigortalatabilirsiniz” dedi

A+A-

Babacan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ın 2012 yılı raporunu açıkladığı toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Babacan, son 7 ay da doğal afet sigortası yaptıranların sayısının 1 milyon arttığını, 2012 yılında 5 milyon olan sigortalı sayısının 6 milyona çıktığını ifade etti.

 

Bu rakamın dünyadaki en yüksek oran olmasına rağmen kendilerinin tatmin etmediğini söyleyen Babacan,”Hem metrekare hem de nüfus olarakTürkiye’nin tamamına yakınının deprem riski altında olduğunu düşünürsek bu rakamları daha da ileriye ulaştırmalıyız” dedi. Bu konuda gerekli çalışmalar yapıldığı takdirde 2017 yılında hedeflenen 10 milyon sigortalı rakamına daha çabuk ulaşılabileceğini kaydeden Babacan, Türkiye’nin yüzde 96’sının az yada çok deprem riski altında olduğunu sanayi bölgelerinin ise yüzde 75’nin deprem riski bölgesinde bulunduğunu ifade etti.

 

Son 10 yılda doğal afetlerde maddi kayıplarda artış olduğuna işaret eden Babacan dünyada 12 yılda doğal afetlerin 170 milyar dolar maliyetinin olduğunu kaydetti.Bu maliyetin yüzde 40’ının sigortacılık sistemi tarafından telafi edildiğini belirten Babacan, “Zamanında alınan tedbirler bu işin mali külfetini çok çok aşağıya indiriyor.2011 yılında Van depremini yaşadık. Van tüm Türkiye’de sigortalık oranı en düşük olan ildi. Fakat buna rağmen evi hasar gören vatandaşlarımıza DASK kanalı ile ödenen rakam 120 milyon liraya ulaştı .Yüzde 9 sigortalılık oranına rağmen iyi bir rakam.Eğer Van’da daha fazla sigortalılık olsaydı DASK üzerinden daha fazla ödeme yapılacaktı” diye konuştu. Deprem sigortasının çok fazla külfeti olmadığını belirten Babacan, “ 6 milyon konutunyılda ortalama ödemiş olduğu sigorta primi 2013 tarifesine göre 107 lira Öyle korkulacak bir rakam değil. Aşağı yukarı 11-12 paket sigara Parasına bir yıl boyunca evinizi sigorta yapıyorsunuz. 107 lira deprem riskinin az veya fazla olmasına, konutun metrekaresine göre değişiyor. Ama Türkiye ortalaması 107 lira” dedi.

 

Toplantıda DASK’ın 2012 raporunu ise Yönetim Kurulu Üyesi Okan Utkueri açıkladı. Utkueri, DASK’ın tek bir depremde ödeme kapasitesinin 6 milyar TL'nin üstüne çıktığını en son Van depreminde 7 bin sigortalı konuta 120 milyon TL , Simav depreminde ise bin 300 sigortalı konuta 3 milyon TL ödediklerini söyledi. En çok sigorta yaptıran il sayısının sırasıyla Bolu, Düzce, Yalova olduğunu belirten Utkueri, İstanbul’da yüzde 38.9 ,Ankara'da yüzde 38, Antalya’da yüzde 30.7, İzmir’de 30.6 konutun sigortalı olduğunu söyledi. Utkueri, 2012 yılında sigorta yapanların sayısının 5 milyon olduğunu kaydetti.Konuşmaların ardından ‘Şehirler Yarışıyor, Sİgodtalilar Kazanıyor’ yarışmasında dereceye giren illerin temsilcilerine ve 5 milyonuncu sigortalıya Babacan tarafından ödülleri verildi. Birinciliği ödül verilmezken, ikinciliği Tunceli ve Burdur, üçüncülüğü ise Yalova ve Bursa paylaştı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.