1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Türkiye’nin Kopya Kontrol Programı: Kopyakontrol.com (Founder Eren ŞENGÜL – Koray BERKİLER)
Türkiye’nin Kopya Kontrol Programı: Kopyakontrol.com (Founder Eren ŞENGÜL – Koray BERKİLER)

Türkiye’nin Kopya Kontrol Programı: Kopyakontrol.com (Founder Eren ŞENGÜL – Koray BERKİLER)

İnternet’te yayınlanmak üzere üretilen içerikler, bu alanda kontrolsüz bir şekilde dağılım göstermektedir.

A+A-


Özellikle sitesi için içerik ürettiren kişiler de bu içeriğin orijinal olup olmadığı konusunda bazı tereddütler yaşamaktadır. Kendini böyle bir tereddütte hissedenler içinse “Kopya Kontrol Sistemi” devreye girmektedir. Peki, kopya kontrol nedir ve ne işe yarar? Gelin, bu sistem hakkındaki tüm detayları hep birlikte öğrenelim.

Kopya kontrol, aynı zamanda intihal kontrol olarak da kullanılan bir terimdir. Bu bağlamda başkasına ait; makale, proje, tez vb. kaynakların atıf yapılmadan ve birebir kullanımı intihal kapsamına girmektedir.

Kopya Kontrol Sistemi Nedir?

Kopyakontrol.com adresi üzerinden erişilebilen intihal programı elinizde bulunan içeriklerin hangi oranda özgün olduğunu tespit etmektedir. Bu bağlamda sistemin diğer ismi de özgünlük programı olarak kabul edilmektedir.

Kopya kontrol sistemi ile İnternet ağı üzerinde paylaşılan kopya içeriklerin önüne geçilmektedir. Birbirinin aynısı olan bu içeriklerden kurtulmak, İnternet’in daha kaliteli ve zengin bir alan olmasına olanak tanımaktadır. Bu da yapılan araştırmalar için daha sağlam bir platform anlamına gelmektedir.

Kopya Kontrol Ne İşe Yarar?

Kopya kontrol sistemi kendine özel bir algoritma çerçevesinde çalışmaktadır. Kopya kontrol yapılarak kullanılan içeriklerin özgünlüğü %99 oranında tahminler vermektedir. Bu sayede de içerik sahipleri benzeri olmayan ürünler elde edebilmektedir. Özellikle web sitelerinde paylaşılan içeriklerin kopya kontrolünden geçirilmesi ile site de kullanım bakımından yükselişe geçmektedir.

Kopya Kontrol Programı Nasıl Kullanılır?

Kopuakontrol.com sistemi üzerinden çevrimiçi olarak hizmet alınabilmektedir. Bu bağlamda sistemden sürekli faydalanmak isteyenlerin yeni bir üye hesabı oluşturması gerekmektedir. Ancak üyelik oluşturulmadan önce servis ücretsiz bir şekilde denenebilmektedir. Elindeki içeriğe kopya kontrolü yapmak isteyenlerin ise aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir.

  1. Taranacak metnin tamamı seçilerek kopyalanmalıdır.

  2. Kopyalanan metin, kopyakontrol.com adresinde yer alan kontrol sayfasına yapıştırılmalıdır.

  3. Metin yapıştırıldıktan sonra ekranda yer alan “Kontrol Et” butonuna basılmalıdır.

Ücretsiz deneme servisi için gerekli adımlar tamamlandıktan sonra, içeriğe ait özgünlük bilgisi işlem sahibi ile paylaşılmaktadır. İlgili metnin kopya sonuçlarını elde etmek ise oldukça kısa bir süreyi kapsamaktadır.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.