1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Türkiye’nin istihdam şampiyonu Kocaeli

Türkiye’nin istihdam şampiyonu Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz Meslek ve Sanat Eğitim Kursları’ndan (KO-MEK) sertifika alanlar açılan iş kollarında rahatlıkla iş sahibi oldu.

A+A-

Önceki yıla göre istihdam endeksini yüzde 8,5 arttıran Kocaeli, 2 bin 246 iş ilanıyla Marmara’da ilk sırada yer aldı. Bu iş kolları arasında kaynakçılık başı çekiyor.

 

NE FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN KENT

İstihdam verilerine göre; Türkiye’de en fazla istihdam sağlayan kent, Kocaeli oldu. Buna göre; tüm Türkiye’de 2012 yılı sonu itibariyle yaklaşık 500 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu. İnternet ortamlı insan kaynakları platformu kariyer.net aralık ayı itibariyle yaptığı yılsonu projeksiyonuyla 2012’de istihdamını en çok arttıran illerin haritasını çıkardı.

 

21 BİN 738 KİŞİ YENİ İŞ FIRSATI YAKALADI

2012’de yayınlanan yeni iş ilanları sayılarında 2011’e kıyasla yüzde 8.5 oranında artış görüldü. 2012 sonu itibariyle toplam yeni iş ilanları sayısı 160 bini aşarken, yaklaşık 500 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu. Bu rakamlar 2011’de 148 bin ile toplam 450 bin kişi için iş fırsatına işaret etmiş oldu. 2012’de Kocaeli’nde toplam 7 bin 246 yeni iş ilanı yayınlandı. Bir önceki yıla göre yeni iş ilanı sayılarının ortalama yüzde 100 arttığı Kocaeli’nde yaklaşık 21 bin 738 kişi yeni iş fırsatı yakaladı.

 

KAYNAKÇI AÇIĞINI KAPATIYOR

Türkiye’de ve Kocaeli’nde özellikle kaynakçılık kolunda işçi bulmak oldukça zor. Büyükşehir bu önemli açığı da açtığı gazaltı kaynakçılığı kursuyla kapatıyor. Hem işveren için hem de işsizler için umut ışığı oluyor. Kaynak tekniği uygulamalarında işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en büyük görev gazaltı kaynakçısına düşüyor. Bu sebeple de bu dalda eğitim büyük önem taşıyor. 2008 yılından bu yana 366 kişi gazaltı kaynakçılık sertifikası alarak iş sahibi oldu. 

 

GEÇİCİ İSTİHDAMLA 1400 KİŞİ

Büyükşehir geçici istihdam noktasında İŞKUR ile ortak çalışmalar yürütüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR arasında imzalanan Toplum Yararına Çalışma Programı Protokolü kapsamında da geçici istihdam sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, 6 aylığına çalışan bu kişilerin ücretsiz ulaşım, yemek ve iş elbisesi ihtiyaçlarını karşılıyor. İşçilere ücret ve sigorta ödemeleri devlet tarafından yapılıyor. 2009 yılında başlatılan hizmetten şimdiye kadar bin 400 kişi yararlandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.