1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin en tehlikeli atıkları Kocaeli'de yok ediliyor

Türkiye'nin en tehlikeli atıkları Kocaeli'de yok ediliyor

Türkiye'nin ilk ve tek atık bertaraf fabrikası İzaydaş, kendi elektriğini ürettiği gibi fazla olan enerjiyide satıyor.

A+A-

1997 yılından beri Kocaeli'nin evsel atıklarını toplayan fabrika, Türkiye'nin pek çok bölgesindeki tehlikeli atıklarıda yok ediyor. 

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, tehlikeli bir işi sıfır hatayla yaptıklarını belirterek "İZAYDAŞ, İzmit Entegre Çevre Projesi kapsamında 1996 yılında şirket olarak kuruldu. 1997 yılından itibaren de atık kabul etmeye başladı. İZAYDAŞ'ın ismi İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. olarak kısaltılmış bulunup, şirketin yüzde 100 hissesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Yönetim Kurulu Başkanımız da, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı'dır" dedi.

 

 

HER ATIK RADYASYON KONTROLÜNDEN GEÇİYOR 

 

 

İZAYDAŞ'ın kurulma amacının endüstriyel atıkların bertarafı olduğunu anlatan Saraç, şöyle konuştu: "Bununla birlikte yine aynı kampüsün içinde belediyelerden çıkan evsel katı atıkların da depolanması işlemini yapıyoruz. Sanayi üretimi devam ettiği sürece bir takım atıklar her zaman çıkacaktır. Yönetmelikte tanımlanan kapsama göre, tehlikeli atıkları olanlar bizle irtibat kurarak numunelerini gönderiyor. Bu numuneye göre yaptığımız analiz sonrasında, bu atıkların yakılarak mı, depolanarak mı bertaraf edileceği karara bağlanıyor. Bazı atıklar; içinde yeterli enerji olmadığından ya da yaktıktan sonra açığa çıkacak emisyonun çevre açısından uygun olmadığından yakılamıyor. Bu tip atıklar depolanarak bertaraf edilmektedir.

 

 

ÇOK TİTİZ ÇALIŞIYORUZ

 

 

Bize ulaşan her atık öncelikle radyasyon kontrolünden geçiyor. İçinde radyasyon içeren madde varsa, derhal Atom Enerjisi Kurumu'yla temasa geçip gerekli tedbirleri alıyoruz. Atıklar tartıldıktan sonra, yakma tesisinde belli menülerle yakılıyor. Yani getirilen her atık bir yere dökülüp hemen yakılmıyor. Çünkü, belli atıkların birbirleriyle reaksiyonu olabilir, emisyon problemi yaşanabilir. Yaktığımız atıklardan çıkan gaz yanma odasında bir kez daha yakılıyor, filtre sistemlerimizden geçtikten sonra atmosfere salınıyor. İçlerinde artık ağırlıklı olarak sadece su ve karbondioksit bulunuyor. Çevreye zararlı herhangi bir emisyon olmuyor. Bunu rahatlıkla söylememizin sebebi, rutin emisyon işlemlerimizi yaptırıyor olmamız."

 

 

 

SANAYİCİLERİ BİLGİLENDİRİYORUZ

 

 

Tehlikeli atık konusunda sanayicilerin tesisleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını belirten Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sanayicilerimizle toplantılar yapıyoruz. Onlara tesisimizi anlatıyoruz. Ellerindeki tehlikeli atıkla ilgili olarak bizi aradıklarında onlara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Bu çalışmalarımız sonuç vermeye başladı. 2010 yılında tesisimize gelen tehlikeli atık miktarını 2011 yılının ilk 9 ayında geçtik. Tesis bu yönü ile önemli bir çevre hizmeti veriyor. Oluşan binlerce ton tehlikeli atık etrafa saçılacakken fabrikamızda yakılarak veya depolanarak yok ediliyor"

 

 

EVSEL ÇÖPLERDEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLECEK 

 

 

Fabrikanın kendi elektriğini kendi ürettiğini söyleyen İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, fazla elektriğinde şebekeye satıldığını ifade etti. Elektrik enerjisi üretimiyle ilgili yeni projelerinin olduğunu söyleyen Saraç, sözlerine şöyle devam etti: "Kocaeli'de günde bin 500 ton evsel atık fabrikamıza geliyor. Evsel atıkların depolanmasında oluşan organik çürüme ile oluşan gazın toplanıp elektrik üretilmesi ile ilgili bir projemiz var projeyi ihale ettik. Yap işlet devret modeliyle önümüzdeki Ocak veya

Şubat ayında faaliyete geçecek."

 

 

TESİSLERİMİZ HALKA AÇIKTIR

 

 

Tesisle ilgili halk nezdinde en önemli sorunun çevre olduğunu belirten Muhammet Saraç, sözlerini şöyle tamamladı: "Tesisimiz Çevre Bakanlığı tarafından anı anına denetlenmekte. Bacalarımızda bulunan On-line sistemi ile çıkan gazlar takip ediliyor. Çevremizde pek çok tarım alanı var. Tesis çevre konusunda alınabilecek tüm önlemleri aldı. Umarım benzer tesisler ülkenin değişik bölgelerinde kurulsun. Tesisimiz halkımıza açık. Ziyaret etmek bilgi almak isteyen vatandaşlarımız bizimle irtibata geçebilir.

Geçen yıl üç bin kişi tesisi ziyaret etti."255 kişinin çalıştığı fabrika bir taraftan çevreyi korurken diğer taraftan kar ediyor. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.