1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. TÜRKİYE'DE YENİ KEŞFEDİLDİ

TÜRKİYE'DE YENİ KEŞFEDİLDİ

Türk Öğretim Üyeleri Yeni Bir Yılan Cinsi Buldu

A+A-

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Aziz Avcı, Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, Prof. Dr. Nazan Üzüm ve Dr. Can Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden iki ve yurtdışından iki araştırıcı ile birlikte Türkiye'ye endemik yeni bir yılan cinsi tanımlayarak bir ilke daha imza attı.

YILANA "MUHTAROPİS" ADI VERİLDİ

Tespit edilen yeni yılan cinsine, Türkiye'de herpetoloji biliminin kurucusu, bu alanda büyük emekleri bulunan merhum Prof. Dr. Muhtar Başoğlu'na atfen "Muhtarophis" adı verildi. Çalışmada kullanılan örnekler, morfolojik, filogenetik ve anatomik olarak incelenmiş ve aralarında büyük farklılıklar tespit edilmiştir. Muhtarophis yılanı ile beraber dünyada var olan yılan cinsi sayısı 515'e yükseltildi.

TAŞ ALTINDA VE TOPRAK İÇİNDE YAYILIŞ GÖSTERİYOR

TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında, Hatay'ın Dörtyol ve Yayladağı ilçelerinde tespit edilen bu cins, şimdilik sadece Türkiye'de yayılış gösteren bir tür ile temsil ediliyor. Amanos Yılanı olarak bilinen ve 2007 yılında literatüre kazandırılan Rhynchocalamus barani yeni tanımlanan Muhtarophis cinsine aktarılarak, türün adı Muhtarophis barani (Amanos Yılanı) olarak değişmiş oldu. Zararsız ve küçük boylu olan bu yılanlar ancak 30-35 cm kadar büyüyebiliyor. Taş altlarında veya toprak içinde yayılış gösteriyor.

YILAN TÜRLERİNE YENİSİ EKLENDİ

Ayrıca çalışmada Rhynchocalamus melanocephalus satunini de tür seviyesine çıkartılarak "Toprak Yılanı" ismi ile Rhynchocalamus satunini oluştu. Böylece Türkiye'de yayılış gösteren yılan türlerine yeni bir tanesi dahil edildi.

Öte yandan, yeni yılan cinsine ait örnekler, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.