1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Türkiye ile Kore kardeş ülkelerdir”

“Türkiye ile Kore kardeş ülkelerdir”

Kore'den ülkemizi ziyarete gelen, Milletvekilleri, Kore Ankara Büyükelçisi, sivil toplum kuruluşu üyeleri TBMM’de kabul etti

A+A-

 

Güney Koreli Milletvekilleri, Choi Jae Cheon, Lee Eon Jui, Boo Cha Hyun ve Hong Eu Rak ile birlikte Kore Ankara Büyükelçisi Lee Sang Kyu ve diğer misafirlerden oluşan heyet adına açıklama yapan Choi Jae Cheon, TBMM'ye gelmeden önce Anıtkabir'i ziyaret ettiklerini kaydederek, Türkiye'nin yakın tarihi, bağımsızlık savaşı hakkında çok şeyler öğrendiklerini ve böylece Türkiye'yi daha yakından, daha derinden anlama şansı elde ettiklerini ifade etti. Cheon, "Bağımsızlık savaşından gelen şuurun sayesinde kurulmuş olan Türkiye’nin özellikle son zamanlarda çok gelişmekte olduğunu, ekonomik ve siyasi yönden de çok büyüdüğünü görmekte ve kardeş ülke olan Güney Kore'nin meclisinden milletvekilleri olarak bundan çok mutluluk duymaktayız" şeklinde konuştu. 

 

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Türkiye - Güney Kore Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık ise, Türkiye ile Güney Kore'nin kan kardeşi iki ülke olduğunu vurguladı. Fikri Işık konuşmasının devamında şunları kaydetti:"Ülkeler arasında ilişkiler mutlaka vardır ama halklar arasında bu kadar derin dostluğun bulunduğu ülke sayısı dünyada çok azdır. Özellikle Kore savaşında ve ardından 1999 depreminde iki ülke halkının birbirine duyduğu o samimiyet ve sıcak hisler bugün tazeliğini arttırarak devam ettiriyor. Ülkeler arasındaki dostlukların kalıcı olmasının en önemli yolu kültürel işbirliğinin arttırılması ve münasebetlerin kültür bazında derinleştirilerek sürdürülmesidir."

 

“İki ülke arasında dostluk ilişkileri var” 

 

Fikri Işık, her yıl Kore gazisi ve Kore şehitlerinin çocuklarının Kore'ye gidip oradaki şehitliklerimizi ziyaret etmesinin, Kore'yi görmesinin önemine vurgu yaparak, 2010 yılında Cumhurbaşkanı ile birlikte Güney Kore'yi ziyaret ettiklerini hatırlattı. Fikri Işık, "bizi çok duygulandıran ve gerçekten çok sevindiren bir ziyaret oldu. Öncelikle oradaki Türk şehitliğinin çok bakımlı olması ve titizlikle bakımının yapılıyor olmasından dolayı teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Kore gezisinde Türk heyetini duygulandıran bir diğer önemli olayın da Kore savaşına katılan Türk askerlerinin savaşta anne babalarını kaybeden yetim çocuklar için kurdukları anaokulunda okuyan öğrencilerin karşılamaya gelmesi olduğunu sözlerine ekleyen Işık, "orada bizim 'kâtibim' şarkısının melodisini mırıldanmaları da bizi son derece duygulandırdı. Bu iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin, halklar arasındaki duygu birlikteliğinin ne kadar güçlü olduğunun da bir başka göstergesidir" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.