1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. TÜRKİYE EĞİTİMLİ GÖÇMENE AVRUPA'YA GİTME İZNİ VERMEDİ

TÜRKİYE EĞİTİMLİ GÖÇMENE AVRUPA'YA GİTME İZNİ VERMEDİ

Üniversite veya teknik eğitimi olanların Avrupa'ya yerleştirilme umudu havaalanında son buldu.

A+A-

Türkiye, AB'ye yerleşecek sığınmacıların bazılarına eğitimli olduğu gerekçesiyle çıkış izni vermedi. AB, öncelikli olarak eğitimli sığınmacıları kabul ediyor, eğitimsiz ve zor durumda olanlar ise Türkiye'de kalıyordu..

EĞİTİMLİ SIĞINMACI AB'YE GİDECEKTİ
Üniversiteyi ikinci sınıfta terk etmiş bir kadın, beraberinde 4 çocuğuyla uçağa binmek üzere beklerken, Türkiye'den çıkışına izin verilmedi. Çıkış yapacak kişi ‘dul'du ve BM'nin ‘kırılganlık' ölçütlerine uygundu. Eğitimini ise tamamlamamış ve sadece tekniker kategorisindeydi.

"EĞİTİM DÜZEYİ AYRICALIK NEDENİ OLMAMALI"
Diplomatlar benzer olayların Hollanda, İsveç, Almanya ve Fransa'ya yerleştirilecek olan Suriyelilerle yaşandığını teyit etti. AB üyesi ülkeler, ilk grubun sorunsuz gitmesine karşın peş peşe yaşanan bu olayı Brüksel'e iletti.

AB Komisyonu'ndan bir yetkili de bu iddiaları doğrulayarak, "Komisyon, bir grup mültecinin eğitim seviyeleri nedeniyle yeniden yerleştirmesinin Türkiye tarafından reddedildiğinin farkındadır. Komisyon, ilk olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından kırılganlık kategorisine göre belirlenen bu mültecilerle ilgili, Türk yetkililere endişelerini iletti; yeniden yerleştirme sürecindeki adaylarda eğitim düzeyi olumlu veya olumsuz bir ayrıcalık nedeni olmamalı" dedi.

AVRUPA'YA YERLEŞTİRİLMEK İÇİN YANLIŞ BİLDİRİMLERDE BULUNUYORLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise, eğitimin kırılganlık önünde bir kriter olduğunu söyledi. Yetkili, bu tür olayların yaşandığını doğrularken, "Kişiler Avrupa'ya yerleştirilmek için yanlış bildirimde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

EN FAZLA SIĞINMACI İSVEÇ'E GİTTİ
Yeniden yerleştirme ile Türkiye'den Avrupa'ya giden toplam 456 Suriyelinin ülkelere dağılımı şöyle:

Finlandiya 11, Almanya 157, İtalya 10, Litvanya 5, Lüksemburg 27, Hollanda 52, Portekiz 7, İsveç 187. Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderilenlerin sayısı ise 462. Gönderilenlerden sadece 18'i sığınma talebinde bulunmadı.

NASIL SEÇİLİYORLAR?
Türkiye, ‘1'e 1' sürecinde Avrupa'ya yerleştirilecek Suriyelilerin, BM'nin kırılganlık ölçütlerine göre belirleneceğini açıklamıştı. Bu kriterler ise ‘engelli, bakıma ve tedaviye muhtaç kişiler ile risk altındaki kadınlar ve kız çocuklarından' oluşacaktı.

BM KENDİ KRİTERLERİNİ UYGULAYARAK "EĞİTİMLİ" İSTİYOR
Ankara bu süreçte, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'yle de işbirliği yapacağını da açıklamıştı. BM'nin bu kriterlerinin yanı sıra ülkeler de mülteci alımında kendi kriterlerini uyguluyor.

Eğitim düzeyi bu süreçte belirleyici olurken, bazı ülkeler akrabalık şartı arıyor, bazıları ise akrabalık bağlarının bulunmamasını.

Özellikle genç erkek veya genç kadın arayan ya da etnik kökenine göre Suriyeli kabul edenler de bulunuyor.

BEYİN GÖÇÜ BİTTİ
Türkiye üzerinden Avrupa'ya giden birçok Suriyeli eğitimli ve daha iyi ekonomik şartlara sahipti. Buna karşın Türkiye'de kalan Suriyelilerin birçoğunun eğitim düzeyinin düşük olduğu biliniyor.

Türkiye üzerinden gidenler arasında biliminsanı Suriyeli Refai Hamo da vardı. Hamo, ABD Başkanı Obama tarafından özel konuk olarak ağırlandı. İnternetteki bir yazısıyla milyonların tanıdığı bir kişi haline gelen Hamo, İstanbul metrosunda onun buluşu olan elektrik sistemi kullanılırken, ABD'ye giden Suriyelilerden sadece biri.

270 BİN KİŞİ GELDİ
1'e 1 mutabakatı ile eşzamanlı olarak Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçenleri kabul etmeye başlayan Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı mülteci ve sığınmacı sayısı ise 269 bin 451'e ulaştı.

AB ile 4 Nisan'da uygulamaya başlanan mutabakat ile Türkiye'ye Yunanistan'dan iade edilenlerin sayısı ise 386.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.