1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye bugün IMF'ye kredi verecek durumda

Türkiye bugün IMF'ye kredi verecek durumda

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2001'de İMF'nin dayatmalarını görüşen Türkiye'nin bugün İMF'ye vereceği kredinin şartlarını görüştüğünü söyledi.

A+A-

Bozdağ, iktidarları döneminde nerede ecdadımızın izi varsa o ize sahip çıkan, nerede ecdadımızdan bir eser varsa o esere sahip çıkan bir anlayışla dünyanın her tarafına bakan ve her tarafını kucaklayan bugün o ecdadın torunları olan bizlerin yapması gereken vazifeleri layıkıyla yapan bir anlayış içerisinde olduklarını ve olmaya da devam ettiklerini belirtti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı TİKA'nın 92'de kurulduğunu anlatan Bozdağ, şöyle konuştu: "sadece Orta Asya'ya bakan bir görev alanı var ama bizim hinterlandımız çok geniş oralara yeterince bakamıyoruz. Biz iktidar olduktan sonra yeni bir durumla bu alanı genişlettik. Ama daha sonra 2011 yılında çıkardığımız kanun hükmünde kararname ile bugün 5 kıtada yüzden fazla ülkede Türkiye'nin Türk milletinin kalkınma yardımlarını oralara ulaştıran bir teşkilata dönüştürdük. Büyük Türkiye'yse o zaman onun kalkınma yardımları da büyük olacak. Orhun Abidelerinden tutun Kosova Prizren'deki Sinan Paşa Camiine varıncaya kadar her yerdeecdadımıza ait her şeye sahip çıkıp onların gereğini yaptık. Orhan Abidelerinin yolunu biz yaptık, oraların tamiratını biz yaptık, oralara gidenlerin rahatlıkla görebilecekleri ve iftiharla izleyebileceği mekanlar haline biz getirdik. Başkaları nutuklarını söylediler ama hizmetkarlığını biz yaptık”

 

İMF'YE VERECEĞİMİZ KREDİ ŞARTLARINI GÖRÜŞÜYORUZ

Türkiye'nin 2011 yılında gerçekleştirdiği kalkınma yardımları resmi ve gayriresmi yardımlar dahil yaklaşık 2,5 milyar doları olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları söyledi: “Bunun bir milyar 300 milyon doları resmi yardımlar diğerleri Türkiye'deki STK'ların ve başkayollarla yapılan yardımlardan oluşuyor. Bu rakam büyük bir rakam, karşılıksız yardım. Vaktiyle İMF'den para almak için bütün imkanlarını İMF'ye rehin eden bir Türkiye'den 70 sente muhtaç bir Türkiye'den bugün dünyanın her yerinde yol, okul, hastane, cami, su ve pek çok altyapı üst yapı hizmeti yapan ve 2,5 milyar dolar civarında kalkınma yardımı yapan bir Türkiye'ye geldik. İşte milliyetçilik bu, büyük Türkiye bu."

 

Şimdi hükümetin İMF ile görüşme yaptığını belirten Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "hükümetimiz, niçin 5 milyar dolar İMF'ye borç kredi vereceğiz de onun şartlarını görüşüyoruz. Aynı Türkiye 2001'de İMF'nin dayatmalarını görüşüyordu, şimdi Türkiye'nin vereceği kredininşartlarını görüşüyor. Mısır'a 2 milyar dolar kredi açtık, 500 milyon dolarını verdik, 500 milyon dolarını da Ocak'ta vereceğiz, diğerlerini de anlaşma çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Bu gün bunlar benim söylediğimiz kalkınma yardımlarına da dahi değil. Çünkü bunlar karşılıksız değil benim söylediğim 2,5 milyar dolar karşılıksız olarak verildi” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.