1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Metal Sendikası yeni başkanını seçti!

Türk Metal Sendikası yeni başkanını seçti!

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Gebze-Dilovası Şubesi'nin 3. Olağan Genel Kurulu toplantısı yapıldı.

A+A-

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Gebze-Dilovası Şubesi'nin 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

 

 

"KIDEM TAZMİNBATI İŞÇİNİN GÜVENCESİDİR"

 

 

Kıden tazminatının işçinin güvencesi olduğunu, ödemesi sonraya bırakılmış ücretin bir parçası olduğunu açıklayan Başkan Kavlak, "Kıdem tazminatı oğlumuzun damatlığı, kızımızın gelinliğidir. Emeklilikte yaşayacağımız huzurlu günlerin bir nebze de olsa teminatıdır. İşverenler kıdem tazminatını fona devretmek, kıdem süresini 15 güne indirmek istiyorlar. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Çekin ellerinizi kıdem tazminatından. Yoksa tepkimiz çok sert olur.

Türk-İş Genel Kurulunda bu anlamda bir saldırıya cevap vermek için hazırlanan önergeye, ilk imza atan sendika olduklarını hatırlatan Kavlak, kabul edilen bu önerge ile kıdem tazminatına yapılacak bir müdahale genel grev sebebi olacağını, Türk-iş Genel Sekreteri Ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı olarak kıdem tazminatına uzanan elleri kırarız. Kıdem tazminatı, Türk işçi hareketi için, ya hep ya hiç davasıdır" diye ifade etti. 

 

Darıca ilçesinde faaliyet gösteren Hegsagon Hotel'de saat 10.00'da gerçekleşen kongrede yaptığı konuşmada asgari ücretin bölgesel olması şeklinde önerilere sert çıkan Başkan Kavlak, "'Bölgeler arası dengesizlikler nedeniyle eşitsizlik oluyor' diyorlar. Biz, bu asgari ücretin insanca yaşamaya yetmediğini, artırılmasını talep ediyoruz. 1951 yılında bu uygulama yapıldı ve sakıncaları görülerek bu hatadan dönüldü." dedi. 

 

 

HÜKÜMET GERİ ADIM ATMALI

 

 

 

Bölgesel asgari ücreti istemenin, ülkenin sorunlarını yoksulların sırtından çözmeye çalışmak olduğunu ileri süren Başkan Kavlak, "Ben buradan asgari ücretin bölgesel olmasını isteyenlere soruyorum. Siz o bölgelerde asgari ücreti düşürürken ekmeğin fiyatını da düşürecek misiniz? O bölgelerdeki işçi kardeşim buzdolabını yarı fiyatına alabilecek mi? Kömürün, elektriğin, yağın, etin, tüpün, deterjanın fiyatı da yarıya inecek mi? İnmeyecek. Ücret düşecek, fiyatlar hep artacak. İşsizlerin, yoksulların mağdurların çaresizliği birilerine fırsat olacak." diye konuştu. 

 

 

Konuşmasında "Ulusal İstihdam Stratejisi"ni de eleştiren Kavlak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bununla hedeflenen özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisinin verilmesidir. Bu düzenleme daha önce yasalaştırılmıştı. TÜRK-İŞ’in itirazları ve girişimleri sonucunda Sayın Cumhurbaşkanı bu yasayı geri çevirmişti. Hükümet de geri adım atarak konuyu gündemden kaldırmıştı.Birileri bu ülkede işçi simsarlığı yaparak köle pazarları kurmak istiyor. Yoksulların, çaresizlerin, mazlumların üzerinden para kazanmak istiyor, karlarına kar katmak istiyorlar. Ayrıca esnek çalışma modeli ile taşeronluk sistemini yaygınlaştırmak, 'evden çalışma', 'çağrı üzerine çalışma' adları altında ucuz işçiliği getiriyorlar. Güvencesizliği yaygınlaştırmak istiyorlar" dedi. 

 

Ulusal İstihdam Stratejisi'ni "Ulusal istihdam Trajedisi" diye nitleyen Başkan Kavlak, "Buradan hükümete Başbakana seslenmek istiyorum. Bu ülkenin işçilerine zulüm yapılmak istiyor.Kıdem tazminatı yok edilmek isteniyor. Bu haliyle Ulusal İstihdam Stratejisi bir zulümdür. Bu zulme son verin" çağrısında bulundu. 

Gebze'nin 872 ilçe içinde, ekonomiye sağladığı katkı bakımından birinci sırada yer aldığını, Türkiye’de sanayi kuruluşlarının yüzde 20’sini barındırdığını, en büyük 500 şirketin, yüzde 17’si burada olduğunu ve 10’dan fazla OSB'nin olduğunu sıralayan Başkan Kavlak, "Silikon Vadisinin benzeri için Muallimköy düşünülüyor. Böyle olursa, Gebze hem bir sanayi bölgesi, hem de bir bilim merkezi teknoloji üssü olacak" diye konuştu. 

 

 

 

ALTUNDAĞ YENİDEN BAŞKAN

 

 

2012'nin MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi ve Kıdem tazminatı nedeniyle önemli olacağına değinen Dilovası Gebze Şube Başkanı Uysal Altundağ, "Türkiye'de metal işkolu emekçilerinin yeri Türk Metal Sendikasıdır. Bize verdiğiniz destekle sizin mücadelenizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Partizanlık yapmıyor, işçilerimizin hakkını sonuna kadar savunuyoruz" diye kaydetti.

 

 

Daha sonra oylamaya geçildi. Oylama sonucunda 124 delegenin taamının oyunu alan Uysal Altundağ, tekrar Türk Metal Sendikası Gebze-Dilovası Şube Başkanlığına seçildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.