1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Türk işçisi ile gurur duyuyorum”

“Türk işçisi ile gurur duyuyorum”

Fairy’nin Şekerpınar’daki üretim hattını açan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Artık Türk emekçisi eskisi gibi değil. Türkiye'deki işçimle gurur duyuyorum” dedi.

A+A-

P&G’nin Türkiye’deki 25. yılı onuruna Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesisleri’ne kurulan Fairy üretim hattı, Türkiye’deki iç pazarın Fairy sıvı bulaşık deterjan ihtiyacını karşılayacak kapasite ile çalışıyor. Fairy üretim hattı ile ithalatın azaltılıp yerli üretimin teşvik edilmesine katkı sağlamayı hedefleyen P&G Türkiye, Fairy üretim hattının resmi açılış törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş da katıldı.

 

 

 

Türkiye’de elde bulaşık yıkama pazar büyüklüğünün 200 milyon dolar olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Fairy üretim hattının bu yönüyle de Türkiye için önem taşıdığını belirtti. Türkiye’de tüketim alışkanlıklarını yakından takip ettiklerini belirten Saffet Karpat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de özellikle kadınlar için temizlik ve deterjan neredeyse hayati önem taşıyor.Fairy, Türkiye’ye geldiği 2010 yılından beri 10 milyon haneye girdi, 40 milyondan fazla tüketiciye ulaştı. Fairy 2. yılında Türkiye’de en çok haneye giren bulaşık deterjanı oldu. Türkiye'deki toplam hane sayısının yüzde 40'ında bulaşık makinesi bulunuyor. Makine olmasına rağmen neredeyse tüm hanelerde elde bulaşık yıkama gerçekleştiriliyor. Türkiye’de tüketicilerin üçte ikisi ise sadece elde bulaşık yıkıyor. Bunun sonucunda, hane başına düşen yıllık sıvı bulaşık deterjanı tüketimi 8 litreye ulaşıyor.”Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada böyle yatırımların Kocaeli'de gerçekleştiriliyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

 

 

Türkiye ekonomisiyle ilgili de bir kaç söz söylemek istediğini belirten Bakan Çağlayan,  "Türkiye önemli ekonomik başarılar gösteriyor. Türkiye açık ara bu küresel krizi fırsata çeviren tek ülke oldu. İki gün önce Fransa'daydım. Fransa'da ziyaretim ilk defa basın açıklamasıyla duyuruldu. Önemli toplantılar gerçekleştirdim. 46 havaalanımız var lojistikte çok ciddi avantajlarımız var. Bugün Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülkenin bulunduğu bir yerde. Asıl önemlisi bu coğrafyada toplam dünya ithalatının yüzde 48'i yapılıyor. Artık Türk emekçisi eskisi gibi değil. Size gaz vermek için söylemiyorum. Türkiye'deki işçimle gurur duyuyorum. 175 Fiat Fabrikası içinde Bursa'daki fabrika en verimli çalışan fabrika olmuştur. Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine girmiş bir ülke olacağız. Artık kendimize özgüvenimiz geldi." Dedi.  Konuşmaların ardından, protokol üyeleri ve çalışanlar hep birlikte üretim hattının açılışını gerçekleştirdi. Bakan Çağlayan, üretim bandını inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.