1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Türk dünyası güç birliği yapmalı"

"Türk dünyası güç birliği yapmalı"

İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılan ‘’Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu Sempozyumu’’ tamamlandı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılan ‘’Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu Sempozyumu’’ tamamlandı. Sempozyumu ve Kırgızistan’da gerçekleştirdiği resmi temasları değerlendiren Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Orta Asya’da, doğasıyla, insanıyla, tarihiyle büyük bir cevher var, medeniyet var. Türk dünyasının kenetlenmesi, güç birliği yapması çok önemli. TDBB olarak, buna destek veriyoruz’’ dedi.

 

 

 

YEREL YÖNETİMLER SEMPOZYUMU

 

 

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde gerçekleşen ve iki gün süren ‘’Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu Sempozyumu’’, geniş bir katılımla yapıldı. 30-31 Mayıs tarihleri arasında üniversite kampüsünde onlarca sunumun ve bildirgenin yayımlanmasıyla yapılan sempozyuma ilgi çok büyük oldu.

 

 

 

ERKAN AYAN, MARKA’YI ANLATTI

 

 

 

Manas Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen sempozyumda AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Aalı Karaşev, Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı İsa Omurkulov da hazır bulundu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ile Türkiye ve Azerbaycan’dan gelen çok sayıda belediye başkanı da sempozyuma katkı sundu. MARKA Genel Sekreteri Ayan, sempozyumun ilk gününde ‘’Türkiye’de Kalkınma Ajansları; Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’’ başlıklı bir sunum yaptı.

 

 

 

ŞARKILAR DÖRT DİLDE SÖYLENDİ

 

 

Kırgızistan’da Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği ile Bişkek Büyükşehir Belediyesi’nde resmi temaslarda bulunan Başkan Karaosmanoğlu, Manas Üniversitesi öğrencilerinin sempozyum kapsamında düzenlediği etkinliğe de katıldı. Üniversitenin konservatuar ve güzel sanatlar fakülteleri öğrencilerinin gerçekleştirdiği etkinlikte Türkçe, Kırgızca, Çince ve Rusça şarkılar söylendi, şiirler okundu. Başkan Karaosmanoğlu ile salondakiler, Türkmenistanlı öğrencinin söylediği ‘’Türkiyem’’ şarkısına bir ağızdan eşlik etti.

 

 

 

KIRGIZ ÖĞRENCİLERE TÜRKİYE’DE STAJ

 

 

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, programın sonunda Başkan Karaosmanoğlu ile Milletvekili Ersoy’a plaket vererek, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ayrıca sempozyumun sonunda Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gebze Belediyesi’nin Manas Üniversitesi’nde okuyan 6’şar öğrenciye Türkiye’de staj imkanı sağlayacağı açıklandı.

 

 

 

ISSIK GÖL’DEKİ TÜRK OKULU

 

 

Başkan Karaosmanoğlu ile sempozyuma katılan heyet, ayrıca Kırgızistan’ı ikiye bölen Tanrı Dağları boyunca yaptıkları yolculuk sonunda ülkenin en önemli bölgelerinden biri olan Issık Göl(Ilık Göl)’de temaslarda bulundu. Burada Çolpan Ata Belediyesi’ni ziyaret eden Başkan Karaosmanoğlu, Kırgız edebiyatının en önemli isimlerinden olan Cengiz Aytmatov için hazırlanan merkezi de dolaştı. Başkan Karaosmanoğlu ile heyet, Kırgızistan’daki Türk okullarından biri olan Issık Göl Sebat Lisesi’ne de konuk oldu. 338 öğrencisi bulunan okuldaki Kırgız öğrenciler, söyledikleri Türkçe şarkılar ve okudukları Türkçe şiirlerle izleyenleri duygulandırdı.

 

 

 

BAŞKAN SEMPOZYUMU DEĞERLENDİRDİ

 

 

Kırgızistan’da düzenlenen sempozyumu ve gerçekleştirdikleri resmi temasları değerlendiren Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bişkek’te gerçekleştirilen sempozyuma katılmaktan, yapılan sunumlardan çok memnun kaldım. Sempozyumun ve heyet halinde gerçekleştirilen temasların çok başarılı geçtiğine inanıyorum. Kırgızistan’da yaşanan değişim, bu ülkenin önünü açacaktır. Kırgızistan’daki değişimi, atılan adımları görmekten son derece memnunum’’ açıklamasını yaptı.

 

 

 

TECRÜBE PAYLAŞIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

Kırgızistan’ın içinde barındırdığı değerlerle Orta Asya’nın parlayan yıldızı olacağını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Hükümetlerimiz arasında çok güzel bir iş birliği var. Bu sempozyumlar şehirlerimizin, yerel yönetimlerimizin iş birliğine girmesine katkı sunacaktır. Kırgızistan ile Türkiye’deki kentlerimiz arasında kardeş şehirler var. Buna önem veriyoruz. Yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizi, Kırgız kardeşlerimizle paylaştık. Türkiye’deki belediyecilik sisteminin yapısını, işleyişini, başarılı çalışmalarını anlattık. Ayrıca Kırgızistan’daki yerel yöneticileri, ülkemize davet ettik. Bu uygulamaları yerinde görmelerini istiyoruz’’ şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu, sempozyumun tamamlanmasının ardından Kocaeli’ne döndü.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.