1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüpraş'ın 6 aylık dönem karı açıklandı!

Tüpraş'ın 6 aylık dönem karı açıklandı!

Tüpraş'ın 2012 yılı ilk 6 aylık dönem karını açıkladı. Buna göre Tüpraş yurtiçi satışlarını yüzde 7 artırırken ilk 6 aylık dönem karı 426,7 milyon TL. oldu.

A+A-

Tüpraş, yılın ilk altı aylık dönemde yurtiçi satışlarını yüzde 7 artırırken, hampetrol fiyat ve döviz kurundaki dalgalı seyre rağmen karlılıkta hedeflerine ulaştı. Tüpraş'tan yapılan açıklamada, bu yılın ilk altı aylık dönemde fiyatların hızla düşmesi nedeniyle hampetrol ve ürün stok zararına rağmen uygulanan üretim optimizasyonu, verimlilik artırıcı uygulamalar ve tasarruf politikaları sayesinde, 426,7 milyon TL net dönem karı elde edildiği belirtildi.

 

 

 

Tüpraş Genel Müdürlüğü'nden yılın ilk 6 aylık dönemine yönelik değerlendirme ile ilgili açıklamada, 2012 yılına 106,5 dolar/varil seviyesinden başlayan, Ortadoğu ve Afrika'da petrol üreticisi ülkelerde tırmanan jeopolitik gerilimle ilk çeyrek dönem sonunda 123 dolar seviyesine çıkan Brent ham petrol fiyatının, ikinci çeyrek dönem sonunda 94 dolar/varil seviyesine gerilediği hatırlatıldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

 

 

"İran yaptırımlarıyla pahalılaşan ağır hampetrollerin rafinerilerin üretim maliyetlerini artırması, ikinci çeyrek dönemde düşen ham petrol ve ürün fiyatlarıyla oluşan stok zararı, doğalgazdaki fiyat artışlarının enerji maliyetlerini yükseltmesi gibi nedenlerle Tüpraş'ın net rafineri marjı 2012 ikinci çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 0,69 dolar/varil azalarak 3,65 dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir. 2008 krizinden sonra, hem hampetrol fiyatlarında keskin düşüş, hem de döviz kurundaki hızlı yükselişin bir arada gerçekleştiği 2012 ikinci çeyrek dönemi içindeki aylarda, fiyatlardaki dalgalı seyrin oluşturduğu fiyat riskini azaltmak için uygulanan üretim optimizasyon programları çerçevesinde 2012 yılı ilk altı aylık dönemde toplam kapasite kullanımı yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde Tüpraş yurtiçi satışlarını yüzde 7 oranında (572 bin ton) artırmış, ihracat dahil toplam satışlar ise geçen yıla göre yüzde 5 oranında artışla 11,9 milyon tona ulaşmıştır."

 

 

 

Açıklamada ayrıca 2012 yılının ilk altı aylık dönemde satış hacimlerinde ulaşılan miktarsal artışların yanı sıra aynı dönemde daha yüksek seyreden döviz kuru ve uluslar arası ürün fiyatları nedeniyle, satış gelirlerinin de 2011 yılının yüzde 24,8 üzerinde gerçekleştiği belirtildi. 2012 yılı ilk altı aylık dönemde fiyatların hızla düşmesi dolayısıyla uğranılan hampetrol ve ürün stok zararına rağmen uygulanan üretim optimizasyonu, verimlilik arttırıcı uygulamalar ve tasarruf politikaları sayesinde, Tüpraş'ın 426,7 milyon TL net dönem karı elde ettiği belirtildi.

 

 

 

Tüpraş Genel Müdürlüğü açıklamasında, 2014'de devreye alınması planlanan, ülkemize yılda yaklaşık 1 milyar dolar tutarında katma değer sağlayacağı belirtilen, aynı seviyede de cari açığı düşürecek olan 2,4 milyar dolar tutarındaki fuel oil dönüşüm yatırımına hızla devam ettiği hatırlatıldı. Program paralelinde Temmuz ayı itibarıyla projenin yüzde 25'i tamamlandı. 2012 yılı ilk altı aylık dönemde de toplamda 1.053,4 milyon TL (584,5 milyon dolar) Fuel Oil Dönüşüm Projesi dahil yatırım harcaması gerçekleştirildi.

 

 

Tüpraş'ın, Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacını en emniyetli ve yüksek kalitede karşılamaya devam ederken, güçlü insan kaynağıyla operasyonel ve finansal başarılarını yükseltme yolunda de üretimini ve yatırımlarını sürdürerek, hissedarları, iş ortakları ve ülke için katma değer yaratmaya devam edeceği vurgulandı.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.