1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tüp Bebekte yumurta bağışı hamilelik şansını arttırır mı?

Tüp Bebekte yumurta bağışı hamilelik şansını arttırır mı?

Sonunda Tüp Bebek tedavisi olma kararı aldınız ve yumurta bağışı konusunda bilgi almak istiyorsunuz.

A+A-

Sonunda Tüp Bebek tedavisi olma kararı aldınız ve yumurta bağışı konusunda bilgi almak istiyorsunuz. Nasıl yapılır ve bebek sahibi olma şansını arttırır mı? Kıbrıs ve diğer ülkelerde yumurta bağışı sürecinin ana hatları nelerdir?

Neden kadınlar yumurta Bağışını tercih eder? Yumurta bağışı nedir?

Bazı talihsiz durumlar nedeniyle bazı kadınlar çocuk sahibi olamamaktadır. Bu sorun, kendi yumurtalarını üretemedikleri için gerçekleşmektedir. Bu sebeple, yumurta toplama, hamileliği sağlamak için bir seçenek olabilir. Yumurta bağışı, bir kadının, başka bir kadına, hamile kalabilmesi için, yumurtalarını bağışlaması işlemidir.

Bu tedavi, biyomedikal araştırma için yapılan yardımla üreme metodunun bir parçasıdır. Yardımla üreme için, yumurta bağışı, tüp içi döllenme teknolojisini içermektedir. Bu işlem, sonrasında laboratuvarda döllenecek olan yumurtaların alınmasını kapsamaktadır. Nadiren, döllenmiş yumurtalar daha sonra kullanılmak için dondurularak saklanır.

Yumurta bağışı üçüncü şahıs üremesidir. Yardımla üreme teknolojilerinin ya da YÜT’ün bir parçasıdır ve başarı şansı normal tüp bebek tedavisine göre oldukça yüksektir.

Birleşik Devletlerdeki, Amerikan Üreme Tıbbi Derneği(ASRM) yumurta bağışının ana hatlarını belirlemiştir. FDA’nın bile bu konu hakkında birçok kuralı bulunmaktadır. Birleşik Devletlerin dışında, benzer düzenlemeleri olan başka ülkeler de mevcuttur. Amerika’daki yumurta bağışı temsilciliklerinin yasal olarak, ASRM’nin belirlediği ana hatlara uyma ya da uymama hakkı vardır.

C:\Users\Aileen\Documents\cyprus\batch 2\20150303171117_22127.jpgTüp Bebekte Kadınlar Neden Yumurta Bağışını Seçer?

Yumurta toplama ihtiyacı bazı sebepler yüzünden ortaya çıkar. Kısır çiftler, kadın partnerin çocuk sahibi olma ihtimali olmadığı zaman yumurta bağışını tercih edebilirler. Bu problemin sebebi, kadının yumurtalarının uygun bir hamileliği oluşturamamasıdır. Bir başka sebep ise, kadının hamile kalma ihtimali düşük olduğu için Tüp Bebek tedavisinde onun yumurtalarını kullanmanın elverişsiz olmasıdır.

Bu teori sadece ilerlemiş annelik yaşı ile alakalı değildir. 20 yaşında bile oluşabilecek olan erken menopoz nedeniyle de olabilir. Dahası, bazıları hasar görmüş üreme organına sahip iken, bazı kadınlar da hiç yumurtalıkları olmadan dünyaya gelmektedir, Bu problem, ameliyat, hastalık ya da başka bir talihsiz olay sebebiyle oluşabilir.

Yumurta bağışı gerekliliğinin bir başka işareti de genetik bozukluk olabilmektedir. Bu sorun, kadının kısır olmasına sebep olan bir parçasında meydana gelebilmektedir. Ya da hamileliğin yaşanması, yavru için tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca bütün bu problemlere sahip olmayıp da yine de yumurtalarını üretmekte başarısız olan kadınlar bulunmaktadır. Bu da yumurta toplama ya da embriyo bağışını gerekli kılan kısırlığın neticesi olabilmektedir.

C:\Users\Aileen\Documents\cyprus\batch 2\freature-image.jpgAmerika’da ve İngiltere’de Yumurta Bağışı nasıl yapılır?

Birleşik Devletler’de çift, yalnızca yumurta bağışını yapan kişi kabul ederse onunla tanışabilir. Çoğunlukla, yumurta bağışı gizli ya da yarı-gizli olmaktadır. Sonrasında, yumurta bağışını yapan kişi hem tıbbi hem de kişisel bilgi sağlayabilir. Kişi, aile üyeleriyle birlikte olduğu fotoğraflarını ve hatta mail adresini verebilir. Bu yöntem, eğer bağışçı alıcıya bu bilgileri iletmek isterse gerçekleştirilir.

Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde, yasalar kimliğin açıkça belirtilmesini gerektirir. Güney Afrika, Çekya, İspanya ve Fransa gibi diğer ülkelerde ise kimliğin gizli tutulması yasalarla düzenlenmiştir. Birleşmiş Devletler’de gizlilik, yarı-gizlilik ya da açıklık, bağışçı ve alıcıya bağlıdır.

Bazı Tüp Bebek klinikleri, eğer gizlilik tercih ediliyorsa, yumurta bağışçılarının veritabanını tutmaktadır.

Not

Yumurta bağışı üzerine araştırma yapmak için, Kıbrıs Dünya Tüp Bebek merkezini ziyaret edebilirsiniz. Bu tarz hizmetleri makul ve kaliteli bir servis ile sunan en iyi tüp bebek merkezlerinden birisidir.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.