1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Tuncel: "Listesi sağlam değildi"

Tuncel: "Listesi sağlam değildi"

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, adaylığı kabul edilmeyen Sultan Öztürk’ün sağlam bir liste yapamadığı için 7 kişinin istifa ettiğini söyledi.

A+A-

AK Parti  İl Kadın Kolları'nın kongresinde 2. kez seçilmiş başkan olan Oya Tunçel, kongre günü yaşananları değerlendirdi. Adaylığı düşürülen Sultan Öztürk ise, gerekli açıklamasını bugün yapacağını söyledi. Genel merkezin ve il yönetiminin adayı Tunçel'in karşısına daha önce kadın kolları il yönetiminde görev alan ancak görevden düşürülen Gebzeli Sultan Öztürk aday olmuş ve tüm ikna çabalarına rağmen geri adım atmayarak liste çıkarmıştı.

 

 

SAHNEYE ÇIKAMADI

 

 

Ancak listesini sunduktan sonra her ne olduysa bir anda listesinden isimlerinin izinsiz yazıldığını ileri süren 7 kişi istifa etti. Öztürk'e vurulan bu darbenin ardından ikinci bir darbe daha geldi. Öztürk, tüzük gereği kongre salonunda listesindeki isimlerin yarısından bir fazlasıyla sahneye çıkamadığı için aday yönetimi düştü ve adaylığı kabul  edilmedi. Bunun üzerine Tunçel, açık oylamayla başkan seçildi. 

 

 

NEDEN BİLMİYORUM

 

 

Yaşanan bu gerilimli süreçle ilgili değerlendirme yapan il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, “Benim önceki yönetimimde olan Nermin Yurdasavaş'ı listesine almış Sultan Hanım. Bu nasıl oldu anlamadım. Acaba bir yanlışlık mı oldu. Ayrıca izinsiz bazı isimleri almış yönetimine. Neden böyle bir şey yaptı bilemiyorum. Arkadaşlar bunu öğrenince istifa ettiler. Listesini sağlam tutamadı. Kürsüye de 26 kişiyle çıkamayınca adaylığı kabul edilmedi.

 

 

BEN ÇOK SEVİNDİM!

 

 

Ben isterdim ki güzel bir yarış olsun. Hatta bir ara Büyükşehir Belediye Başkanı'mız Sultan Hanım'ın bu yanlışlara rağmen seçime girmesini istedi. Ancak parti avukatımız tüzüğe aykırı olduğunu söyleyerek kabul etmedi. Sibel Hanım bir milletvekili ve asla yanlış yapmaz. Sultan Hanım'ın demokratik hakkıdır, aday oldu. Adaylığına ben çok sevindim. Karşıma belki daha güçlü bir aday da çıkabilirdi. 

 

 

DAHA GÜÇLÜ BİR ADAY

 

 

"Mesela İzmit ilçe başkanımızın 104 delegesi Gebze ilçe başkanımızın 114 delegesi var. Delegasyona hakim bir aday çıkabilirdi. Sultan Hanım'ın listesinde olan pek çok isim benim listeme girmek istemiş ancak kabul etmediğim için oraya gitmiş. Ben kin tutmam. Daha öncesinde şahsi bir kırgınlığım vardı ama siyaseten kırgın değilim. Siyaseten selam verir, konuşurum” dedi.

 

 

LİSTESİNİ MERAK ETMİŞTİM

 

 

Sultan Öztürk'ün listesini kongre günü öğrendiğini söyleyen Tunçel, “Sultan Öztürk'ün listesini çok merak ettim. Ancak kendi listenle ilgilenmekten listemi sağlam yapma çabasında olduğum için hiç ilgilenmeye vaktim olmadı. Beni listede en çok şaşırtan ise Demokrat Parti'nin ilçe kadın kolları başkanı ki hala başkan mı bilmiyorum Hülya Öztürk'ün listede olmasıydı. Partisinden istifa etti mi onu da bilmiyorum. Hatta daha önce benim yanıma geldi ama listeye giremeyince böyle oldu” diye konuştu. 

 

 

BUGÜN TANITACAK

 

 

Tunçel, güzel bir yönetim oluşturduklarının altını çizdi. Tunçel, “Kongremize katılım çok yüksekti, çok coşkuluydu. İcra kurulumu hemen oluşturmayacağım. Bir süre arkadaşlarımı izleyeceğim. Acele etmek istemiyorum. Kongre süresince aleyhimde tek bir şey söylenmedi. Sadece yaşım konuşuldu. Hatta başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, ‘Bulabilseydik daha yetişmiş ve genç birini onu aday çıkarırdık' dedi. Yani siyasette yetişmek önemli” diye konuştu. Tunçel, bugün saat 16.0'da il binasında yeni yönetimini tanıtacak.

 

 

LİSTESİNİ SAKLADI

 

 

İl başkanı Mahmut Civelek ise kongrenin ardından şu yorumda bulundu: Benim Sultan Hanım'ın listesine herhangi bir müdahalem ya da kongre salonundaki istifalarla ilgim olmadı. Zaten Sultan Hanım'ın listesinde kimler olduğunu da salonda öğrendik çünkü listeyi bizimle paylaşmadı. Kongreden önceki gece Oya Hanım'ı terlettik, ‘Bizim kriterlerimiz var' dedik. Listede üniversite mezunları olsun, gençler olsun, o olsun, bu olmasın dedik. Sultan Hanım'a da ‘Senin listeni görmedik' dedik. Yine de göstermedi.

 

 

 

HAYRETE DÜŞTÜM

 

 

Kongre salonunda listesini divana sundu, isimler okunurken birçok partili gibi ben de hayrete düştüm. Partimizde öyle isimler var ki asla partinin büyükleriyle ters düşmez, onun listesine girmez. Benim yardımcım Yekta Türker'in eşini de listesine yazmış. Kadın evinde işinde gücünde, salonda da yok. Yazıldığından haberdar bile değil. Yekta ekipten ayrı adım atmaz, kongrede eşinin adı okununca mahcup oldu, eşini arayıp sordu, eşinin listede olduğundan haberi yok. Aylin Hanım (Çalışkan) adı okununca çıktı, itiraz etti ve kendisine yol gösterildi, kağıt verildi, istifa etti. Ne oluyor dedim. Listeler okunur okunmaz istifalar geldi. 

 

 

İSİMLER HABERSİZDİ 

 

Sonra Sultan Hanım geldi yanıma; ‘İstifa ettiriliyorlar' dedi. Ben de ‘İstifaları boşver, neden haber vermeden insanları listeye yazdın' dedim. ‘Haberleri vardı. Kar ve soğuk yüzünden gelemeyenler oldu' dedi. ‘Velev ki kar yüzünden gelememiş olsunlar -ki salonda doluydu bu gerekçe olamaz- bu ekiple yola çıkılmaz, kongreye bile gelememişler' dedim. Bu kızcağız yola çıktı. Herkes başbakanımızla siyaset yapmak, yol yürümek ister. Bu çok normal. Bunda sorun yok. 

 

 

EKİBİ TOPLAYAMADI

 

 

Ama liste çıkarıyor, ekip hazırlıyor ve bunu bile toparlayamıyor. Kendi ekibini bir araya getiremeyen biri partiyi nasıl toparlayacak. Teşkilatımız kendi içinde eleştirir ama parti büyüklerine bakarak hareket eder. Bakar; il başkanı, milletvekili, bakanı, belediye başkanı ne yapıyor, tavırları nedir diye. Ona göre adım atar. ‘Oya Hanım'dan memnunuz. Sultan Hanım'a teşekkür ederiz' dedik ama yine de tavrımızı görmek istemedi. Fakat kadınlarımız parti büyüklerinin tavrını gördü ve ona göre hareket etti. Hayırlı olsun” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.