1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Tüm Emekli-Sen Gebze Şube üyeleri Kent Meydanı'na indi.
Tüm Emekli-Sen Gebze Şube üyeleri Kent Meydanı'na indi.

Tüm Emekli-Sen Gebze Şube üyeleri Kent Meydanı'na indi.

Tüm Emekli-Sen Gebze Şube üyesi emekliler düşük maaş zammını protesto ve hakları için yine kent meydanına indi. Başkan Cemil Yüksek, “Emeklilere insanca yaşayacak aylık siyasal bir tercihtir. Siyasi iktidarın tercihi sermayedir” dedi

A+A-

İnsanca yaşayacak aylık siyasal tercihtir. Tercihleri sermayedir
Tüm Emekli-Sen Gebze Şube üyesi emekliler düşük maaş zammını protesto ve hakları için yine kent meydanına indi. Başkan Cemil Yüksek, “Emeklilere insanca yaşayacak aylık siyasal bir tercihtir. Siyasi iktidarın tercihi sermayedir” dedi
 

Düşük yüzdeli zam oranlarına karşın hemen her genel tüketim ürününe zam oranının çok üzerinde gelen zamlarla açlık sınırına doğru itilen emekliler Gebze’de meydana indi. Tüm Emekli-Sen Gebze Şubesi tarafından 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Cemil Yüksek, 

"Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde pazar çantası ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar” dedi. Yüksek şöyle devam etti:

GEÇİNEMİYORUZ. İSYANLARDAYIZ

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir, Buradan sesleniyoruz: Bayram ikramiyelerini asgari ücret seviyesine çıkarın.

Sözün kısası geçinemiyoruz... İsyanlardayız...
 

İKTİDAR TERCİHİNİ SERMAYEDEN YANA KULLANIYOR

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.  Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.

İNSANCA YAŞAM HEPİMİZİN HAKKI

Emekliler kendilerini açlığa mahkûm edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.”

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Basın açıklamasına Emek Partisi Gebze İlçe  Başkanı Yusuf Akar, Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin ile birlikte SOL Parti, Eğitim-Sen Gebze, Gebze Kent Politikaları Derneği yönetici ve üyeleri de katıldı. Basın açıklaması esnasında, “Geçinemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz” yazılı döviz açıldı, sloganlar atıldı.

YÖNETEMEME KRİZİ

“Geçinemiyoruz isyandayız!” başlığıyla yapılan açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi:  “Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır.

SİYASAL İSLAMCI OTORİTER REJİM

Siyasi alandaki yönetememe krizi “Başkanlık Sisteki/Tek Adam” ile daha ağır sonuçlar üretiyor. Karakteri gereği tek adam yönetimi antidemokratik, baskıcı ve otoriterdir. Bütün otoriter yönetimler gibi hukuk düzeninden hızla uzaklaşmıştır. Her ne kadar sistem değişikliği denilse de, özünde rejim değişikliği ile siyasal İslamcı otoriter rejim inşa ediliyor.

ÜLKE KARARNAMELER İLE YÖNETİLMEKTEDİR

İyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’nden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, DİSK Emekli-Sen’in kapatılması kabul edilemez. HDP'ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir.

SAĞLIĞIN KAMUSAL HİZMET OLMASI ZORUNLULUKTUR

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKÛM EDİLDİ

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

BİZİ GÖRMEZDEN GELMEYE DEVAM EDİYORLAR

Daha 20 gün önce emeklilerin geçinemediğini, temel gıda ürünlerine yapılan zamların çekilmez olduğundan bahsetmiştik. Ancak sesimize siyasi iktidar kulaklarını tıkamış, duymuyor, bizi görmezden gelmeye devam ediyor. Bir daha tekrar edelim. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığı 2 bin TL’nin altındadır. Diğer emeklilerin genelinin aylığı ise yoksulluk sınırı altındadır.” Haber merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.