1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜKSİAD lojistik sorununu ele aldı!

TÜKSİAD lojistik sorununu ele aldı!

TÜKSİAD’ın her ay düzenlediği konferansın bu ayki konuğu Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mehmet Tanyaş idi.

A+A-

  TÜKSİAD’ın her ay düzenlediği konferansın bu ayki konuğu Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mehmet Tanyaş idi.

 

 

“GEBZE TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİ”

 

 

 Lojistik sektöründe Gebze için yapılanma ve 21.yy Gebze’de çağdaş gelişme adlı konferansa TÜKSİAD yönetimi ve üyelerinin yanı sıra CHP ilçe başkanı ve aynı zamanda Yurtiçi nakliyeciler derneği başkanı olan Sedat Tatarda ve birçok misafirde katılımcılar arasındaydı. Açılış konuşmasını yapan TÜKSİAD başkanı Kâşif Şahinkesen “ Gebze Türkiye sanayisinin başkenti olup muhtarlıkla idare edilen, kaymakamlıkla yönetilen bir yerdir. Gebze Türkiye’nin küçük Almanyası’dır. Eskiden insanlar Türkiye’den Almanya’ya iş için göç ediyordu, şimdi bu durum Gebze için geçerli. Gebze’de lojistik anlamda fazla bir şey yapılmıyor. Örnek vermek gerekirse; Sakarya İstanbul ile Ankara arasına sıkışmış bir yer olmasına rağmen lojistikte atılımlar yapıyor. Gebze’nin elinde birçok fırsat olmasına rağmen lojistik anlamda bir şeyler yapılmaması çok vahim. Gebze sanayide olduğu kadar ilim ve irfanda da önde gelen bir kentimizdir” dedi. 

 

 

“LOJİSTİKJ PROBLEMİ ÇÖZÜLMELİ”

 

 

Kaşif Şahinkesen’in ardından, TÜKSİAD yönetiminde bulunan ve Aslantürk lojistiğin de sahibi olan Nurettin Aslantürk “ Kamuoyu oluşturup bu sorunu çözmemiz gerekiyor. TÜKSİAD’ın düzenlemiş olduğu bu konferansla umarım Gebze için bir şeyler yapılır.Kaşif bey lojistik işi yapmamasına rağmen bu olayı çok güzel özetledi”dedi.Yurtiçi nakliyeciler derneği başkanı ve CHP ilçe başkanı olan Sedat Tatar konuşmasında “Burada bir siyasetçi olarak değil, nakliyeci olarak burdayım.Öncelikle karayolu nakliyeciler yönetmeliğinden bahsetmek istiyorum.Devlet resmen haraç alıyor bu yönetmelikle.Devlet tüccar değil,devlet belge satar mı? Bu yönetmelik her yönüyle sıkıntılı, mutlaka değişmesi lazım”dedi. Türkiye’deki  en büyük kamyon pazarının Gebze’de olduğunuda dile getiren Sedat Tatar “ Taşımacılık Türkiye’de çok sıkıntılı.Avrupa’da taşımacılık, dolu gider boş gelir.Türkiye’de ise bu durum dolu gidip dolu gelmektir, yoksa kamyoncu batar.Gönül isterdi ki bu konferansı GTO’da  meslek komitesi olan lojistikçiler ve nakliyeciler yapsın.Ama bu konferans için TÜKSİAD ‘a çok teşekkürler “ dedi.

 

 

“GEBZE’NİN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK”

 

 

Konuşmaların ardından sahneye çıkan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş “ Öncelikle söyleceğim şey ;  Gebze lojistik anlamda çok potansiyeli olan bir yer.Gelirler nerden gelecek,giderler nerden gidecek bunları anlatacağım.Lojistik bu işin havalı adı.Bana bazen kamyoncu profesörü bile derler.Türkiye’de 200 bin kamyon var.Bunlar yılda 100 bin Km yapması  ve dolu gidip dolu gelmesi lazım yoksa nakliyecilik batar.Lojistiğin anlatmak gerekirse ; Nakliyenin yanına depoyu da eklersen bu lojistik olur.Lojistik görünmeyen bir şeydir.Lojistikçi bu nakliye ağının hepsini yönetene denir.İyi bir lojistik bunların hepsini yapandır.Her yolu  deniz, hava, kara ve demir yolunu denemelidir.Gebze söylediğimiz bu bütün yollara sahiptir.Bundan sonraki taşımacılıkta konteynır  taşımacılığı şeklinde olacaktır.Bir tasarıya göre, batıdan gelen konteynırlar, Halkalı’da vagonlara bindirilip Gebze’ye getirilecek, oradan da dört bir yana dağılacak. İstanbul Büyükşehir belediye için hazırladığı lojistik köy tasarımını gösteren Prof.Dr Mehmet Tanyaş “ Bu tasarım ilk ve tek. Bu tasarıma göre , gecede 5000 ton mal el değiştirecek şekildedir.Ve bu tasarım yakın bir zamanda Aydınlı civarında yapılmaya başlanacak.İnsanların  % 70’i 2023’de şehirlerde yaşayacak.Bu da kent yaşamını çok zorlaştıracak.Gebze lojistik için transit bir merkez olmalı.Gebze’nin en büyük potansiyeli  antrepo olarak kullanılmasıdır.Antrepo dediğimiz şey ise ; malların uzun süre beklediği yer anlamındadır.İstanbul için en uygun yer Gebze’dir”dedi.

 

 

“GEBZE’DE LOJİSTİK KÖYÜ KURULMALI”

 

 

Ankara kazandaki özel sektörün kurduğu lojistik merkezi de anlatan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş “ Sizlerde iş adamısınız.Gebze’de buna benzer bir lojistik köy kurabilirsiniz”dedi. Prof.Dr. Mehmet Tanyaş konuşmasının ardından soru bölümüne geçilen konferansta Aslantürk lojistiğin sahibi Nurettin Aslantürk “ Türkiye’de lojistik henüz emekleme döneminde.Bizler daha taşımacılığın %30’un kullanıyoruz.Daha %70’e yakın bir pazar payı var.Türkiye’de ki parayı yabancılar yiyor.Birde küçük kamyoncular sorununu nasıl çözeriz? diye sordu. Gebze’yi bir an önce hareketlendirmeniz lazım diyen Prof .Dr. Mehmet Tanyaş “ Öncelikle lojistik bir platform kurmanız lazım.Herkesi koruyan, hak ve hukuku göz eden bir yapı oluşturmanız lazım”dedi.TÜKSİAD üyeleriyle toplu bir fotoğrafın ardından konferans son buldu. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.