1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜKODER'den zamlara sert tepki!

TÜKODER'den zamlara sert tepki!

TÜKODER elektrik ve doğalgaza yapılan zamların vatandaşı bunalttığını söyledi. TÜKODER Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah yaptığı açıklamada zamları eleştirdi.

A+A-

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) elektrik ve doğalgaza yapılan zamların vatandaşı bunalttığını söyledi. TÜKODER Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah yaptığı açıklamada zamları eleştirdi ve şu ifadelere yer verdi: “Bu dönemde peş peşe gelen zamlardan tüketici bunalmıştır. Benzin, elektrik ve doğalgaz zammı altında tüketici ezilmektedir. Doğalgaz zammı ile elektrik zammı birbirini tetiklemektedir. Tüketicinin bu zincirleme zamları kaldıracak gücü kalmamıştır. Tüketici, bu zamlarla hükümetin uyguladığı yanlış politikaların faturalarını ödeme mahkûm edilmiştir. Sayın Bakanın zorunlu zam açıklaması ise bu konudaki politikasızlığının açık bir kanıtıdır.

Ağır kış koşullarında yüksek gelen faturalar dikkate alınarak doğalgaz zammı bugüne bırakılmıştır. Zam gündeminde yok denilerek tüketici yanılmıştır. Doğalgaz ile elektrik zamları birbirini beslemektedir. Tüketici ilk tepkisini, doğalgaz ve elektrik tüketimini asgariye indirerek yanıt verecektir.

 

 

 

KOŞULLAR EŞİT DEĞİL

 

 

Yine son benzin zamları; akaryakıt fiyatlarının serbest piyasa koşullarıyla değil, hükümet politikasıyla belirlendiğini kanıtlamıştır. Çünkü petrol fiyatlarında bu zammı haklı kılacak ciddi bir dalgalanma yaşanmamış, fiyatlar yatay bir seyir izlemiştir. Buna rağmen benzinin rafineri fiyatının 3 katı üzerinde bir fiyatla satılması kabul edilemez bir durumdur. Son benzin zammıyla birlikte kurşunsuz benzinin litre fiyatının bazı illerimizde 4.80 TL’ye ulaşması bundan sonrası için tüketiciyi acı acı düşündürmektedir. Krizle boğuşan Yunanistan’da bile bir litre benzin 4,25 TL’ye satılmaktadır. Benzin zammı sadece benzinle sınırlı kalmayacak, başta ulaşım olmak üzere iğneden ipliğe diğer zamları da tetikleyecektir. Bu nedenle zamlara seyirci kalmamız mümkün değildir.

 

 

 

"EN PAHALI BENZİNİ KULLANAN ÜLKEYİZ"

 

 

AB ülkeleri içinde benzini en pahalı kullanan ülke konumundayız. Benzinden alınan vergi konusunda ise yine ön sıradayız. Bu yetmezmiş gibi bir de vergiden vergi almaktayız. Alınan yüksek vergiye bakıldığında hükümetin bu konuda sosyal devlet anlayışını çoktan terk ettiğini, zaman zaman sadece hazine açıklarını kapatmak için bu yola başvurduğunu biliyoruz.Benzin istasyonlarından alınan 100 lira benzinin 65 lirası vergidir. Hükümet bu yolla tüketiciden vergi toplanmaktadır. AKP tüketiciyi vergi mükellefi olarak kullanamaz duruma gelmiştir. Tüketicinin bu ağır zam yükünü taşıması mümkün değildir. Araçlarını kullanamaz duruma gelmiştir. Bu durum kaçakçılığı özendirmektedir. Kaçakçılık nedeniyle devlet her yıl milyarlarca lira vergi kaybına uğramaktadır.

 

 

"GÜCÜMÜZ KALMADI"

 

 

Tüketicinin bu zammı kaldıracak gücü kalmamıştır. Bu zam balonu eninde sonunda patlayacaktır. Çare, vergi indirimidir. Bu nedenle bir an önce vergi indirimine gitmek gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde tüketici ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. TÜDEF VE TÜKODER, benzin zammını protesto etmek üzere Ankara’da başlattığı SİYAH KURDELE eylemini bugün İstanbul’da, Ankara, Bursa, Adana ve Eskişehir’de devam etmektedir. Zam kararı alındıkça bu eylemlerimiz de ülke genelinde yaygınlaşarak devam edecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.