1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüko-Der: "Konut kredisi masraflarına dikkat"

Tüko-Der: "Konut kredisi masraflarına dikkat"

Konut kredilerinde talep edilen dosya masrafları kanuna göre 'haksız şart' olduğu yönünde değerlendirildiğini ifade eden TükoDer Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah, 4 bin liraya kadar çıkan bu paraları geri alabileceğini söyledi.

A+A-

Konut kredilerinde talep edilen dosya masrafları kanuna göre 'haksız şart' olduğu yönünde değerlendirildiğini ifade eden TükoDer Gebze Şube Başkanı Zeki Fettah,  4 bin liraya kadar çıkan bu paraları geri alabileceğini söyledi.Fettah yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: 

 

 

‘HAKSIZ ŞART SAYILIYOR’

 

 

Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor. Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Alınan bu paraların iade edildiğine değinen TükoDer Gebze Şube Başkanı Fettah, “Bankaların 2 yüz lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu'na göre haksız şart sayılıyor. Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Bankalar kredi verirken faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor" dedi. 

 

 

 

NASIL BAŞVURULACAK?

 

 

 

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Fettah, söyle konuştu: "Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir. Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır almalarına göz yumdu. Yasalar tüketici lehine hiçbir zaman uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınması gerektiğine dair iki tane yargı kararı var" diye belirtti.  Bankadan paranızı geri almak için derneğimizden her türlü hukiki desteği alabilir ayrıca, 1.061 TL'ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor. Yazacağınız dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de ekleyin. Tüketici mahkemeleri 1-3 ay arasında karara varıyor.  İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.