1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüko-Der 2011'i değerlendirdi

Tüko-Der 2011'i değerlendirdi

TÜKODER Şube Başkanı Zeki Fettah, 2011 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında açıklama yaparak geçtiğimiz yılın projelerini değerlendirdi.

A+A-

 

TÜKODER’in kuruluşundan bugüne kadar dernek tüzüğünde belirlenen amaçları doğrultusunda tüm yönetim kurulu ve komisyonlar ile birlikte faaliyetlerine devam ettiğini ifade eden Fettah, “TÜKODER Gebze Şubesi olarak Gebze ve Darıca İlçe Hakem Heyetlerinde temsilcilerimiz bulunmaktadır.  Bu arkadaşlarımız o heyetlerde tüketici hakları ile ilgili olan görevlerini yerine getiriyorlar. Aynı şekilde Gebze Belediyesi bünyesinde kurulan Kent Konseyi içinde bir üyemiz ve tüketici hakları grubunda görevlendirildi” dedi.

 

 

 DAVALAR AÇILDI 

 

Tüketicilerin sorunlarını bire bir dinlediklerini ifade eden Fettah, “Bunun dışında bireysel tüketici şikayetleri derneğimizin tüketici temsilcisi tarafından kabul edilmektedir. Tüketici şikâyetlerinden derneğimiz tarafından uzlaşma ile çözülebilecek olanlar doğrudan tüketici temsilcimiz vasıtasıyla temasa geçirilerek çözüldü. Bu tür şikâyetlerin 2011 yılı içerisindeki sayısı 6 bin 500’ün üzerindedir. İlçe Hakem Heyetlerine yönlendirilmesi gereken şikâyetler konusunda her zaman tüketicilerimiz bilgilendirilmektedirler. Bu tüketicilerimizde İlçe Hakem Heyetleri’nin verdiği kararlar ile yasal haklarına kavuşmuş oldular. Onun dışında şikayeti üzerine dava açması gereken tüketicilerimiz vardı. Bunlarda ne şekilde dava açacağı konusunda bilgilendirildi ve davaları açıldı. Genel olarak derneğimizin çalışmaları bu şekilde devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

 

 

 

KAMPANYA SÜRÜYOR

 

 “Etiketsiz Ürün Almayın” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği Şube Başkanı Zeki Fettah, “2010 yılı itibari ile TÜKODER’in başlattığı “Etiketsiz Ürün Almayın” bir kampanyamız var ve bu kampanyamız süre koymadığımız için hala devam ediyor. Tüketicilerimiz başlatmış olduğumuz “Etiketsiz Ürün Almayın” kampanyası hakkında bilinçlendirilmeye devam ediliyor. Çünkü tüketicilerimizin yasal haklarını kullanabilmeleri için, öncelikle neyi, nereden, nasıl alacaklar, ihtiyaçlarımıdır, değilmidir?  Bunu tespit edecekler. Tüketicilerin ihtiyaçlarını tespit edebilmeleri içinde, etiket zorunlu bir unsur. Aynı zamanda da yasal bir unsurdur. Biz başlattığımız kampanya ile tüketicilerimizi en iyi şekilde bilinçlendirebileceğimize inanıyoruz. O nedenle de bu kampanyamıza bir süre koymadık. Bu kampanyamız tüketici en iyi bir şekilde bilinçlendirilene kadar süresiz olduğu için her dönemde devam edecek” dedi. 

 

 

BİZE İHTİYAÇ KALMASA 

 

2012 yılında ki hedeflerinin yine tüketici bilincini en yaygın bir şekilde gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Fettah, “Derneğimizin hala 492 üyesi mevcut. Fakat bizim için önemli olan derneğimizin üye sayısının fazla olmasından çok burada önemli olan tüketicilerin sorunlarının giderilmesidir. Biz derneğimize müracaat eden tüketicilerimize haklarını yasal yoldan nasıl arayacakları yönünde bilgiler veriyoruz. Ancak tüketicilerimiz bu bilince tam erişemediği için hak veriyoruz. Ancak tüketicilerimiz bu bilince tam erişemediği için hak aramaktansa, sineye çekme yönünde girişimlerde bulunuyorlar. Tabii ki istenen ya da esas hedefimiz Tüketiciyi Koruma Derneğine hiç ihtiyacın kalmamasıdır. Çünkü biz hepimiz tüketiciyiz diyoruz. Yani bir sektörde satıcı ve üretici olan diğer bir sektörde tüketici konumundadır. Bu anlayışla biz diyoruz ki, keşke böyle bir derneğe hiç ihtiyaç kalmasa. Önümüzdeki yıllar içerisinde bu bilince ulaşabileceğimizi umuyorum. Bu bilince ulaşıncaya kadar da derneğimiz çalışmalarına devam edecektir” dedi.

 

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.