1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüik Belediye Su İstatistiklerini Açıkladı

Tüik Belediye Su İstatistiklerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı belediye su istatistiklerini açıkladı.

A+A-

Belediyeler tarafından su kaynaklarından 5,8 milyar metreküp su çekildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı belediye su istatistiklerini açıkladı. Buna göre; tüm belediyelere uygulanan 2016 yılı belediye su istatistikleri anketi sonuçlarına göre bin 397 belediyeden bin 394'üne içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekelerine 5,8 milyar metreküp su çekildi. Çekilen suyun yüzde 44,8'i barajlardan, yüzde 26,8'i kuyulardan, yüzde 17,1'i kaynaklardan, yüzde 9,5'i akarsulardan ve yüzde 1,8'i göl, gölet veya denizlerden sağlandı.

Çekilen suyun yüzde 57,4'ü arıtıldı

İçme ve kullanma suyu şebekelerine çekilen toplam 5,8 milyar metreküp suyun 3,4 milyar metreküpü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan suyun yüzde 92,9'una konvansiyonel, yüzde 6,1'ine gelişmiş, yüzde 1'ine ise fiziksel arıtma uygulandı.

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile belediye nüfusunun yüzde 98,2'sine hizmet verildi

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2016 yılı itibariyle Türkiye nüfusu içindeki payı yüzde 92,2, toplam belediye nüfusu içindeki payı ise yüzde 98,2 olarak tespit edildi. İçmesuyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise Türkiye nüfusu içinde yüzde 55, toplam belediye nüfusu içinde yüzde 58,6 olarak hesaplandı.

Kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 217 litre olarak hesaplandı

Belediyeler tarafından içmesuyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 217 litre olarak hesaplandı. Üç büyük şehrimizde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarının İstanbul için 189 litre, Ankara için 227 litre, İzmir için 173 litre olduğu tespit edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.