1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. TÜBİTAK, ABD'yi geride bıraktı!

TÜBİTAK, ABD'yi geride bıraktı!

Doç.Dr. Necati Demir, TÜBİTAK’ın bilimsel proje desteklerinde Avrupa ve Amerika’yı geride bıraktığını söyledi.

A+A-

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanı Doç.Dr. Necati Demir, TÜBİTAK’ın bilimsel proje desteklerinde Avrupa ve Amerika’yı geride bıraktığını söyledi.

 

 

PROJE DESTEĞİ 2 MİLYARA ULAŞTI

 

 

Doç.Dr. Necati Demir, son 5 yılda TÜBİTAK’ın akademik proje desteğinin 2.1 milyar liraya ulaştığını belirtti. Doç.Dr. Demir, "TÜBİTAK’ın geçen yıl 1 milyar 570 milyon liralık bütçesinin 380 milyon lirası akademik destek olarak ayrıldı. Son 8-10 yılda TÜBİTAK desteklerinde inanılmaz bir artış oldu. Daha öncekilere göre 38 kat artış var. Destekleri Avrupa ve Amerika’daki örneklerle karşılaştırırsak TÜBİTAK’ın bilimsel desteği çok çok yüksek" dedi.

 

TÜBİTAK’a yapılan 4 bin araştırma projesi başvurusundan, binden fazlasını desteklendiğini söyleyen Doç.Dr. Demir, "TÜBİTAK’a başvuran 3 bilim insanından 2’sine destek veriyoruz. Bilimsel projelerde destekleme oranımız yüzde 26’dır. Yani kuruma başvuran 100 projeden 26’sına destek oluyoruz. Bu oran kariyer porjelerinde yüzde 33, küçük bütçeli projelerde ise yüzde 43’ü buldu. TÜBİTAK’ın bilim insanı projesinden yararlanan bursiyer sayısı da 10 bin civarında" diye konuştu.

 

 

’DESTEKLERLE PATENT TESCİLLERİ KATLANDI’

 

 

TÜBİTAK’ın ’ulaşılabilir bir kurum’ olması yönünde çalıştıklarını vurgulayan Doç.Dr. Demir, hazirana dek Türkiye’deki tüm üniversitelerde toplantı yapacaklarını, desteklerle ilgili bilgi vereceklerini duyurdu. TÜBİTAK destekleri sayesinde, patent tescillerinin önceki yıllara oranla yaklaşık 6 kat arttığını anlatan Doç.Dr. Demir, şöyle konuştu:

 

"Bunların hepsi bu tür akademik çalışmaların çıktılarını oluşturan şeyler, ama akademik projelerde gerçek etkiyi görmek için 15 yıllık bir süreye ihtiyaç var. Ülkeler arasındaki yarışmada artık Ar-Ge’nin önemi biliniyor. Bizim hükümetimiz de önem veriyor. Gayri Safi Milli Hasıla’da Ar-Ge’ye ayrılan oran yüzde 0.85’lere çıkmış durumda. Son 8 yılda yüzde 0.04’lerden buralara geldik."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.