1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trafik cezası işten kovulma sebebi

Trafik cezası işten kovulma sebebi

İş hayatında pek çok soru çalışanların kafasını karıştırıyor.

A+A-

Özel sektörde bilindiği üzere bazı çalışanlara şirket tarafından araç veriliyor. Bu konuda da merak edilen sorulardan biri çalışan kişi şirket arabasıyla trafik cezası alırsa işten çıkarılabilir mi? Verilen trafik cezasını kim öder? 

Özel sektörde bazı çalışanlar şirket arabalarını kullanıyor. Bu noktada akıllara "Şirket tarafından verilen arabayla ceza alırsam işten çıkarılır mıyım?" sorusu geliyor.

İş Kanunu'na göre, işçinin işini özenle yapma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Şahsi bir hatadan dolayı şirket zarara uğramış ise uğranılan bu zarar çalışana ödetilebilir. Ancak bu gerekçe ile işveren çalışanı tazminatsız işten çıkaramaz.

Ama çalışan sürekli hata yapıyorsa ve bu durum da yapılan işi etkiliyor ise, çalışan bu konuyla ilgili yazılı uyarılırsa ve bu hata devam ediyorsa şirket çalışanı işten çıkarıp, tazminat ödemeyebilir.

Konuyla ilgili olarak daha önce gerçekleşmiş olayda Yargıtay'ın verdiği bir karar var: ''Somut olayda, yazılı bir fesih bildirimi bulunmamakta ise de, iş sözleşmesinin İş Kanunu'nun 25/II-ı maddesi uyarınca feshedildiği ileri sürülmüştür. Bu nedenle salt davacının fesihten önce savunmasının alınmamış olması feshi geçersiz kılmaz. Trafik kazası sonucu 8.022. YTL zarar meydana gelmiştir. Her ne kadar belirtilen zarar sigorta şirketi tarafından karşılanmış ise de, aracın tamir süresince çalıştırılmaması, kaza nedeniyle oluşan değer kaybı, sonraki sigorta işleminde hasarsızlık indiriminden yararlanamama gibi hususlar göz önünde bulundurularak oluşan zarar miktarı nedeniyle iş sözleşmesinin geçerli nedenle feshedildiğinin kabulü ile davanın reddine karar verilmesi gerekir.'' (10.7.2006, Y.9.H.D, E.2006/16499, K.2006/20608)

DAVA SONUCU

1 - İşçinin işyerine ait araçla trafik kazası yapması sonucu araçta oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılansa bile, aracın tamir süresince çalıştırılmaması, kaza nedeniyle oluşan değer kaybı, sonraki sigorta işleminde hasarsızlık indiriminden yararlanamama gibi hususlar göz önünde bulundurularak oluşan zarar miktarı nedeniyle, işyerine ait araçla trafik kazası yapan işçinin iş sözleşmesinin feshedilmesi mümkündür.

2 - İşçinin ihmali ve kastı sonucu işyerine ait araç, makine vb. hasara uğrarsa ve oluşan zarar işçinin 30 günlük ücretini aşıyorsa, işverenin işçinin sözleşmesini bu nedenle İş Kanunu'nun 25/II-ı maddesi uyarınca feshetmesi durumunda, işçinin savunmasının fesihten önce alınmamış olması feshi geçersiz kılmaz.

3 - İşçinin açtığı işe iade davasının reddine karar verilmesi gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.