1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Trabzonlular Okur’a çok tepkili!

Trabzonlular Okur’a çok tepkili!

Son günlerde özellikle Trabzon kökenli bürokratlarla ilgili başlayan görevden el çektirme, tayin, göreve iade konusunda geciktirme gibi yaptırımlar Trabzon kökenli iş adamları, siyasetçiler ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

A+A-

Bu çalışmanın arkasında AK Parti Kocaeli Milletvekili M. Ali Okur olduğuna dair iddialar kafalarda soru işaretlerinin çoğalmasına neden oluyor.

 

BÜROKRASİ DE KIYIM VAR!

Olaya tepki gösteren Gebze bölgesindeki Trabzonlular yazılı bir açıklama yaparak; “Aslen Trabzon Kökenli olan Darıca Farabi Hastanesi Başhekimi Ali Aydın bu görevini başarı ile yerine getirirken hiçbir gerekçe gösterilmeden başhekimlik görevinden alındı. Kısa bir süre sonra Gebze Gençlik Spor İlçe Müdürü Çetin Malkoç ile Çayırova’nın başarılı Müftüsü İbrahim Kadıoğlu yine gerekçe gösterilmeden görevlerinden alındı ve başka yerlere tayini çıkartıldı. Bu kuruluşların gündeminde tayin ve atamalar yokken Trabzon kökenli olan yöneticilerin görevlerinden ya el çektirilmesi ya da başka yerleşim birimlerine atanması ilginç yorumlara neden oldu. Yaklaşık bir yıldan beri özellikle Milli Eğitim camiasında çok sayıda Trabzon kökenli müdür ve yöneticinin yerleri değişti. Son olarak Gebze Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve aynı zamanda Gebze Kaymakamlığı Protokol Müdürü olan Eğitimci Zihni Aydın bu görevden alınarak, Gebze Kroman Çelik İlkokul Müdürlüğü’ne getirildi. Aydın’da Trabzon kökenli bir bürokrattı.

 

BU TAYİNLER TESADÜF MÜ?

Gebze Gençlik Spor İlçe Müdürü Çetin Malkoç ile Çayırova’nın başarılı Müftüsü İbrahim Kadıoğlu görevlerinden alınmalarına karşı çıkarak Kocaeli Bölge İdare Mahkemesine başvuru yaparak görevlerine iade edilmelerini talep etti. Bölge İdare Mahkemesi itirazları değerlendirdi ve her iki yöneticinin tayinlerini haksız bularak görevlerine iade edilmesi yolunda karar aldı. Bu kararlar ilgili kurumlara tebliğ edildi. Mahkeme kararına rağmen her iki yöneticinin görevlerine yeniden dönmeleri ile ilgili kararlar imzalanmayarak mahkeme kararı da askıda bırakılmış oldu. Üst üste yaşanan bu gelişmeler tayinlerin tesadüf olmadığı, bilinçli olarak Trabzon kökenli bürokratlar üzerinde kıyım yapıldığı varsayımlarını güçlendirdi. Bu gelişmelerin ardından “Bize her yer Trabzon” mantığı ile ülkesine hizmet etmek isteyen bürokratlar ve Trabzon camiası büyük bir şok yaşadı ve tepki sesleri yükselmeye başladı.” Dediler. 

 

MUSTAFA USTA CAMİANIN SÖZCÜSÜ OLDU

Trabzon camiasının önemli isimlerinden birisi olan eski sendikacı, işadamı Mustafa Usta yaşanan bu ilginç gelişmenin ardından açıklamalar yaparak sürece büyük tepki gösterdi. Trabzon kökenli bürokratların tayin ve görevden alınmalarının arkasında AK Parti içinde hesaplaşmalardan kaynaklandığını ileri süren Usta, “ AK Parti Kocaeli Milletvekili M. Ali Okur Trabzon camiası ile bir hesaplaşma içine mi giriyor? Neden her tayin ve atamanın arkasından M. Ali Okur ismi çıkıyor. Neden bürokratlarının ellerinde mahkeme kararı olmasına rağmen görevlerine iade edilmesine engel çıkartılıyor? Bu engellemenin arkasında da Okur’un olduğu ileri sürülüyor? Trabzonluların bu ülkeye hizmetten, yaşadıkları kentlere sosyal, kültürel ve ekonomik katkılar sunmaktan başkaca bir beklentisi yoktur” dedi. Merhum Milletvekili Alaettin Kurt’un da yeğeni olan Mustafa Usta, “ Merhum AlAettin Kurt insanları kültürel bir ayrıma tabi tutmadan hizmet üretti. Aslen Trabzon kökenli olan Eyüp Ayar döneminde Trabzon camiasını koruyan ve gözeten en küçük bir tayin ve atama yapılmadı. Milletvekili Okur’un neden Trabzon düşmanlığı yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Camia olarak M. Ali Okur’u buradan uyarıyoruz. Siyaseti kültürel şovenizme dönüştürenler siyasetin tozlu yaprakları arasına gömülürler. Hizmet desturu ile yola çıkanlar, halka adil ve eşit davrananlar merhum Alaettin Kurt gibi her dönem rahmet ve saygı ile anılırlar. Bölge İdare Mahkemesi kanalı ile görevlerine iade edilen arkadaşlarımıza haklarının bekletilmeden verilmesini, özellikle Trabzon ve Karadeniz kökenli bürokratlarla ilgili kıyıma bir an önce durdurulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BİR TEPKİ’DE CİVELEK’E

Öte yandan Trabzon camiası aslen Trabzonlu olan AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek’e de yaşanan sürece kayıtsız kalması nedeniyle tepki gösteriyorlar. Trabzonlular, “Bu bürokratlarla ilgili en küçücük bir şaibe mi var? Bu bürokratlar kendilerine verilen görevleri başarı ile yerine getirmedi mi? Bu tayin ve atamalarda başarılı bürokratları hangi ilden olursa olsun görevinden almak başka yere atamak ne kadar doğru ve hangi vicdana sığıyor? Başkan Trabzon kökenli bir hemşerimiz olarak bu haksızlığı içine sindirebiliyor mu? Doğrularını siyasete kurban etmeyi mi tercih ediyor? Bu suskunluğu daha ne kadar sürecek” diye soruyorlar.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.