1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Toplumun Yüzde 77,3’ü Hıv/aıds’den Habersiz

Toplumun Yüzde 77,3’ü Hıv/aıds’den Habersiz

HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) tarafından yaptırılan farkındalık araştırmasının sonuçları açıklandı.

A+A-

HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) tarafından yaptırılan farkındalık araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, toplumun yüzde 77,3'ünün HIV/AIDS konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya koydu.

Başkent Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi'nin HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) ve Gilead Sciences'ın desteği ile gerçekleştirdiği farkındalık araştırmasının sonuçları, İstanbul Beşiktaş'ta düzenlenen program ile kamuoyuna açıklandı.

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan ile Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal'ın birlikte açıkladığı, HIV/AIDS Farkındalık Araştırması, toplumun yüzde 77,3'ünün HIV/AIDS konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya koydu. Sonuçları değerlendiren Prof. Dr. Malhan ve Prof. Dr. Ünal, Türkiye'de giderek artan HIV/AIDS'in yaygınlaşmasının önüne ancak eğitimle geçilebileceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Ünal, Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir tehlike olan HIV/AIDS'in toplumun karşısına çıkacak sessiz bir düşman olduğuna vurgu yaparak, "Önemli bir tehlike olarak görünen HIV/AIDS'in topluma anlatılabilmesi için örgün eğitimden başlanarak, bilinçlendirmeye yönelik eylem planları oluşturulması, korunma olanaklarının kolaylaştırılması ve artırılması, anonim test/teşhis olanaklarının yaygınlaştırılması ve tüm bu eylemleri kapsayıcı bir ulusal mücadele planı oluşturulması gerekmektedir. Özellikle HIV/AIDS hastalarının toplumdan dışlanması ve damgalanmalarının engellenmesi adına eylem planları geliştirilmelidir. Hastalık yokmuş gibi davranmanın veya üstünü örtmenin hasta bireylerin uzun dönemli sağlık durumları ve halk sağlığı açısından çok daha ağır sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE HIV/AIDS VAKA SAYISINDA ARTIŞ DEVAM EDERSE 2022'DE HIV/AIDS'Lİ HASTA SAYISI 39 BİNİ AŞABİLİR"

Prof. Dr. Ünal, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2016 verilerine göre, dünyada ortalama 36,7 milyon HIV hastası bulunduğunu, bu hastaların 1,8 milyonunun yeni hastalardan oluştuğunu ve 2016'da 1 milyon hastanın hayatını kaybettiğini belirtti. Türkiye'de ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısının her yıl giderek arttığını, 2016 yılında bu sayının 14 bini aştığını söyleyen Ünal, bu artışın devam etmesi durumunda 2022'de toplam HIV/AIDS'li hasta sayısının 39 bini aşacağına işaret etti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HIV/AIDS FARKINDALIK ARAŞTIRMASI

Sonuçları açıklanan araştırmanın dünyada bugüne kadar, bu konuda yapılanların en büyüğü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Simten Malhan ise, sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumu temsil edebilir geniş kapsamlı bir araştırma yapabilmek için, kolay ulaşabilmek ve cevap alabilmek adına bir HIV/AIDS bilgi düzeyi anketi hazırlandı. Yüz yüze görüşme yöntemiyle, hazırlanan araştırma soruları 18 yaş üstü bireylere soruldu. Araştırmada, eğitim, yaş ve cinsiyet tespitinden sonra HIV hakkında bilgisinin olup olmadığı, bulaşma yolları, HIV hastalarının normal bir yaşam sürüp süremeyeceği, bireylerin HIV testini nerelerde yaptırabileceği, HIV testi yaptırılırken kimliklerinin gizli tutulup tutulmaması konusu sorgulandı. Amaç, toplumdaki bilgi düzeyini ortaya koymaktı. 21 bin 347 kişiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre toplumun yüzde 77,3'ünün HIV/AIDS konusunda bilgisiz olduğu ortaya kondu".

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.