1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Ayvalık Zeytinyağı Bir Marka Haline Gelecek”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Ayvalık Zeytinyağı Bir Marka Haline Gelecek”

13. Zeytin Hasat Günleri etkinliğine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ayvalık zeytinyağının bir marka haline...

A+A-

13. Zeytin Hasat Günleri etkinliğine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ayvalık zeytinyağının bir marka haline geleceğini söyledi.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda kutlanan 13. Zeytin Hasat Günleri etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, her stantta firma yetkilileriyle hatıra fotoğrafları çektirmeyi de ihmal etmedi. Zeytin Pazarı'nın ardından Ayvalık Belediyesi Başkanlık binasına geçen Rıfat Hisarcıklıoğlu; yaklaşık 4 yıl önce Ayvalık Ticaret Odası Başkanlığı'nın yanı sıra Türkiye Ticaret Odaları Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten eski mesai arkadaşı Belediye Başkanı Gençer ile bir süre sohbet etti. Ayvalık Belediyesi'nin ardından Ticaret Odası'nın Duyusal Analiz Laboratuvarına geçen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada Zeytinyağı Tadım Uzmanı Suzan Kantarcı Savaş'ın öncülüğünde zeytinyağı tadımı yaptı.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Ayvalık Ticaret Odası toplantı salonunda zeytin sanayicileri, sektör temsilcileriyle, TOBB'a bağlı Edremit Körfez İlçeleri oda başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, "Bugün Ayvalık Ticaret Odası'nın şehrine verdiği hizmet kalitesi; Londra, Paris, Berlin odalarıyla eşdeğerdir. Ayvalık Ticaret Odası'nın en önemli icraatlarından bir tanesi de ülkemiz için de çok önemli olan Ayvalık zeytinyağına coğrafi işaret almasıdır. Şimdi de bunu Avrupa'da tescil ettirebilmek için girişimlerde bulundular. Benden yardım istediler. Sizin huzurunuzda söz veriyorum; gerek lobi, gerekse de bunun eksik ve gediklerinin tamamlanmasında, sürecin takibi noktasında TOBB olarak da biz üzerimize düşeni yapacağız. Artık Ayvalık zeytinyağı bir marka haline gelecek. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Çünkü sizin burada zenginleşmeniz, Ankara'daki Rıfat'ın da zengin olması demektir. Bu kapsamda, bir işi marka yaptıramazsanız para kazanamazsınız. Markasız bir ürün bir liraysa, bir ürünü marka haline getirdiğiniz zaman gelir bir anda 10 misli artar. İşte Ayvalık zeytinyağının markalaşması için bunların hepsi bir çalışmadır. Zeytin Hasat Günleri, Ayvalık zeytinyağına coğrafi işaret almak bu çalışmanın parçalarıdır. Aslında Ayvalık zeytinyağına baktığınız zaman Türkiye'de bir marka" dedi.

Bu sene kilogram bazında 100'den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "2017 sezonunda zeytinyağı ihracatımız önceki sezona göre; yüzde 216 arttı. 55 milyon dolardan 174 milyon dolara geldi. Daha fazla elde edebilir miyiz? Tabi ki edebiliriz. Eğer markalaşabilirsek. Bu işin sırrı burada. Dünya; Türk zeytinyağını, Ayvalık zeytinyağını aramaya başladığı zaman işte o zaman gelirimizi arttırırız. Bu yıl son dört yılın en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Biz millet olarak zeytini çok seviyoruz. Zeytine de baktığımızda; sofralık zeytin tüketiminde de dünyada 1. sıradayız. Fakat zeytinyağı tüketimine baktığımız zaman, maalesef hak ettiğimiz yerde değiliz. Komşumuz Yunanistan'da kişi başı zeytinyağı tüketimi 20 litre; bizde 2 litre. Tam 10 misli gerisindeyiz Yunanistan'ın. Biz, bu tüketimi 2 litreden 5 litreye çıkartabilsek; zeytinyağında pazarlamasında sorun falan kalmaz. Bugün sağlıklı yaşamak istiyorsak "diğer yağların hepsini bir yere bırak, ne tüketiyorsak zeytinyağı tüket" diyeceksin. Diyeceğimiz bu. Ayvalık bu anlamda 13 yıldan bu yana hem zeytinyağını tanıyor hem de zeytinyağı kullanımı kültürünü de yayıyor. 13 yıl önce kişi başı 100 gram olan zeytinyağı tüketim bugün 2 litreye çıktı. 13 sene bizim kişi başı zeytinyağı tüketimimiz sadece 100 gramdı. Bugün 20 katını arttırarak 2 litreye getirdik. Akdeniz tipi beslenmenin trend olduğu bir dönemdeyiz. Dünyaya bakınız; en uzun ömürlü insanlar 3 farklı coğrafyada yaşıyor. Bunlardan bir tanesi de Akdeniz. Mutfağıyla ve kültürüyle yemek tüketenler en uzun yaşayanlardır. Bunların sırrını aramaya gerek yok. Zeytinyağında dünyaya açılmanın yolu markalaşmaktan geçiyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.