1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TMMOB'dan ürküten rapor!

TMMOB'dan ürküten rapor!

TMMOB, Ncity AVM'de yangını engelleyecek hiçbir önlemin alınmadığı vurgulanırken, elektrik kontağının yangına neden olmayacağı belirtildi.

A+A-

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Ncity yangını ile ilgili ön raporunu hazırladı. Yanan alışveriş merkezinde özel izinlerle araştırma yapan TMMOB, tüm kamu kurumlarından daha ayrıntılı bir rapor için gerekli evrakları talep ettiklerini söyledi. Makine, elektrik, kimya, elektronik-haberleşme, endüstri, inşaat mühendisleri, mimar ve öğretim görevlilerinden oluşan 2 ekiple 16 Ocak’ta inceleme yapan TMMOB, ilk raporda çarpıcı bilgilere yer verdi. Binanın yangın algılama sisteminin olmadığı, yangın koruma yönetmeliğine uyulmadığının belirtti. Elektrik kontağından yangın çıkmayacağını söyleyen mühendisler, okul, hastane ve alışveriş merkezlerinde de önlemler alınmasını istedi. 

 

 

DAYANIKSIZ MALZEME

 

 

Makine Mühendisleri Odası'ndaki basın açıklamasını okuyan İKK Sekreteri Nedim Kara, ön rapor çalışmasında önemli eksik ve kusurlara rastladıklarını kaydetti. Yangının, kent halkının büyük bir tehlike ile iç içe yaşadığının göstergesi olduğunu vurgulayan Kara, alışveriş merkezinin halka açık olduğu saatlerde meydana gelmesi halinde büyük bir facia ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. Sinema salonu ve dış cephenin tamamen yanmasının, dayanıksız malzeme kullanıldığını gösterdiğini belirten Kara, muhtemel nedenin elektrik kontağı olduğunun düşünüldüğünü kaydetti. 

 

 

SU OLMAYAN VANALAR

 

 

Yangının giriş katta bulunan giyim mağazasının depo bölümünde başladığını söyleyen Kara, binada yangın algılama sistemi bulunmadığını ve başta sinema salonu olmak üzere bazı yerlerde yangın tesisatının bulunmadığını ifade etti. Stant ve makinelerin yangın dolaplarına erişimi engellediğini belirten Kara, yangın vanalarından su gelmediğini tespit ettiklerini dile getirdi. Yangın pompasının da işlevini yerine getirmediğini ve kesinti sırasında devreye girecek jeneratör sistemi veya disel pompası bulunmadığını dile getiren Nedim Kara, binada yeterli sayıda acil durum aydınlatma ve ikaz ışığı olmadığını belirtti. 

 

 

NASIL RUHSAT VERİLDİ

 

 

Mevcut panellerin bazılarında ‘Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği’ne aykırı bağlantılar yapıldığını söyleyen Kara, acil çıkış kapılarının, merdivenlerinin binayı tahliye etmede uygun olmadığını ifade etti. Havalandırma tesisatında yangın ve dumanın yayılmasını engelleyecek yangın damperinin de bulunmadığını söyleyen Kara, Ncity'nin dış cephesinde de yangın hidrandı bulunmadığını belirtti. İncelemede, binanın yangın ve acil durum açısından güvenli olmadığını tespit ettiklerini söyleyen Kara, “Yerel yönetimler bu binayı nasıl ruhsatlandırdıkları sorulmalı" dedi.

 

 

ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ 

 

 

Nedim Kara, İş sağlığı ve iş güvenliği kurullarının kapsamını genişleterek öncelikle hastaneler, okullar olmak üzere hayata geçirilmesi ve bu kurallar aracılığıyla düzenli risk analizleri yapılarak can güvenliğini tehlikeye atacak unsurların bertaraf edilmesi için adım atılması gerektiğini belirti. İnceleme için kendilerinden kamu adına bir davet gelmediğini ve özel ilişkilerle inceleme için izin aldıklarını söyleyen NEdim Kara, kamu kurumlarından istedikleri belgelerin gelmesinin ardından detaylı bir rapor açıklayacaklarını kaydetti.

 

 

 

KONTAK DEĞİLDİR

 

 

Toplantıya katılan Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Halim Karabekir ise ciddi iddialarda bulundu. Yangını, ‘Elektrik kaçağı ve gaz sıkışmasına’ bağlayan yöneticilere cevap veren Karabekir, “Elektrik kaçağı gerçekleştiğinde oradan çıkan küçük alevin, ancak diğer bir kimyasal madde ile teması büyük bir yangına yol açabilir. Aksi halde elektrik kontağından yangın çıkması mümkün değildir, yalnızca sigortanız atar. Büyükşehir'in hemen yanında olan yangın için su takviyesi yapacak yerin bulunmaması da büyük bir risktir” dedi. 

 

 

Etiketler : , , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.