1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TMMOB’a sahip çıkacağız!

TMMOB’a sahip çıkacağız!

Hükümetin çıkaracağı torba yasa kapsamına aldığı TMMOB yasasının değiştirilmesine karşı çıkan, TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası ve Gebze Mimarlar Odası, mesleklerine, odalarına sahip çıkacaklarını, toplumsal ve kamusal yararı savunmaya devam edec

A+A-

Hükümetin çıkardığı torba yasa kapsamında TMMMOB yasasının da değiştirilmek istenmesine karşı TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası  ve Mimarlar Odası adına  Çetin Temel  ve yönetim Kurulu üyeleri  yaptıkları  basın  toplantısı  ile hükümeti yasayı çıkartmama noktasında uyardı. 

TMMOB Toplantı salonunda yapan  Makine Mühendisleri odası başkanı  Çetin temel,   AKP’nin kendi arka bahçesi haline getirmediği TMMOB’yi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlayarak toplumsal ve kamusal yararı savunmasının önüne geçmek istediğini söyledi. Temel, siyasi iktidarın kamusal hizmet ve kamusal denetimi tasfiye niteliği taşıyan TMMOB yasasını, TMMOB’a sormadan, muhatap almadan değiştirmesine izin vermeyeceklerini kaydetti. 

 

HAZIRLIKLAR KAPALI KAPILAR ARDINDA YAPILDI

Hükümetin, TMMOB yasasının değiştirime sürecinin odalara yapılan denetim ve Genel seçim öncesi odaların Ankara’da 30 bin üyesinin katılımı ile düzenlediği mitingi ile başladığını söyleyen Temel, yasada yapılacak değişikliklerin hala taslak şeklinde yayınlanmaması nedeni ile tedbirli davrandıklarını kaydetti. Yasa ile ilgili değişikliklerin hükümet tarafından ortaya atılarak gelen tepkiler karşısında yol haritası çizmek gibi bir niyetinde olduğunu söyleyen Temel, Hükümetin yasa taslağını bir gece meclise getirerek, meclisten geçirmeyi de planladığını vurguladı. Temel, TMMOB örgütlülüğü ve mühendis, mimar, şehir plancılığı disiplinlerinin meslek örgütlülükleri kapalı kapılar ardında yapılan hazırlıklarla tasfiye edilmek istenmektedir” dedi. 

 

TMMOB TASFİYE EDİLECEK

Hazırlanan TMMOB yasa taslağıyla birlikte TMMOB’nin odalar üzerindeki merkezi denetiminin ortadan kalkacağına ve kurulan il odalarına şirket açma hakkı verileceğine dikkat çeken Temel, söz konusu girişimin TMMOB’yi işlevsizleştirmeye yönelik olduğunu vurguladı. Torba Yasa ile birlikte AKP’nin kentleri, tarım alanlarını, kıyıları, meraları sermaye birikim alanı olarak gördüğünü söyleyen Temel, “AKP’ye göre bu sürece ayak direyen, izin vermeyen TMMOB’nin dağıtılması gerekmektedir” dedi. AKP’nin TMMOB’yi Bakanlığa bağlayarak, merkezi bütünlüklü yapısını yok etmeye çalıştığını vurgulayan Temel, iktidarın tasfiye niteliği taşıyan, TMMOB Yasasını TMMOB’ye sormadan, muhatap almadan değiştirme girişimine son vermesini talep etti.  Temel, “Tasfiye sürecine sessiz kalmayacağız, mesleğimize, odalarımıza ve TMMOB’ye sahip çıkacağız” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.