1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli,atıklar ve hayvan ölüleri ile ilgili saha incelemesi gerçekleştirdi
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli,atıklar ve hayvan ölüleri ile ilgili saha incelemesi gerçekleştirdi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli,atıklar ve hayvan ölüleri ile ilgili saha incelemesi gerçekleştirdi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi,Akmeşe yolu üzerinde geniş bir toprak arazi üzerinde gelişigüzel depolanan atıklar ve atılan hayvan ölüleri ile ilgili saha incelemesi gerçekleştirdi.

A+A-

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİNİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Geçtiğimiz günlerde İzmit Akmeşe yolu üzerinde geniş bir toprak arazi üzerinde gelişigüzel depolanan atıklar ve atılan hayvan ölüleri ile ilgili medyada yer alan haberler üzerine saha incelemesi gerçekleştirme gereği duyduk.

Bölgede birçok at çiftliği olduğu gibi haberde de bahsi geçen çiftliğin bulunduğu alanda ve yol boyunca o güzergah üzerinde gözlem yapıldı. Yol boyunca gübre fabrikalarının olduğu ve üretilen hayvan gübrelerinin gelişi güzel toprak alan üzerinde depolandığı, bir noktada da köpek besleme noktaları oluşturulduğu görülmüştür. Ancak bu nokta barınak olmayıp, özellikle bilinçsizce vatandaşlar tarafından getirilip başıboş bir şekilde bırakılan ve genellikle ev hayvanı oldukları için doğada kendi başına kalamayan bu hayvanların işlek bir trafik olduğu için can güvenliklerinin de olmadığı anlaşılmıştır. Bu sebepten ötürü yoldan geçen araçların çarpması sonucu hayatını kaybeden köpeklerin olduğu tespit edilmiştir.

Gübrelerin kimler tarafından bırakıldığı yetkili makamlar tarafından belirlenerek gerekli idari ve cezai yaptırımın uygulanması gereklidir. Bu atıkların Çevre Kanunu ilgili yönetmelikleri gereği lisanslı tesislere (biyogaz gibi) teslim edilmesi ve uygun geçici depolamasının atık üreticisi tarafından yapılması gerekmektedir. Herhangi bir kontrol olmadan atık üreticisinin sahası dışında açık alanda kontrolsüz depolama şartları hem toprak kirliliği yaratmakta hem de insan ve çevre sağlığına zarar vermektedir. Bu bölgede yaşayan sokak hayvanları için de yetkililerin önlem alması gerekmektedir.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.