1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tırnak Mantarı Çözümsüz Değil
Tırnak Mantarı Çözümsüz Değil

Tırnak Mantarı Çözümsüz Değil

Tırnak mantarının oluşmasında bazı organizmaların, küflerin ya da mayaların rol oynadığı biliniyor.

A+A-

Pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilen bir rahatsızlık olan tırnak mantarı bazen tek bir tırnakta bazen ise birkaç tırnakta birden görülebiliyor. Tırnak mantarı genellikle tırnak ucunda oluşmaya başlıyor ve sarı bir nokta şeklinde baş gösteriyor. Hafif bir şekilde görülen tırnak mantarları genellikle kişide bir rahatsılık oluşturmuyor ve tedaviye ihtiyaç duyulmayabiliyor. Ancak daha ağır tırnak mantarı rahatsızlıklarında tırnağın kalınlaşması ve kişide rahatsızlık hissi oluşması söz konusu olabiliyor.

Tırnak mantarının belirtileri arasında; tırnakların kalınlaşması, tırnakların renklerinin sarıya, beyaza ya da kahverengiye dönmesi, tırnakların ufalanıp parçalanması gibi durumlar yer alıyor. Tırnakların boyutlarında, yaşanan kırılmalar ve dökülmeler nedeniyle farklılıklar meydana gelebiliyor. Kimi durumlarda tırnaklarda özellikle de tırnak altında koku oluşabiliyor. Tırnağın zaman içerisinde rengini kaybedip sararmaya başlaması ya da kalınlaşması ile birlikte kişide rahatsızlık hissi oluşuyor ve buna ek olarak farklı semptomlar da ortaya çıkıyorsa bir podolog müdahalesine ihtiyaç duyulabiliyor. Podoloji İstanbul genelinde pek çok sağlık kurumunda bulunmakta olup farklı sağlık kurumlarından hizmet alınabiliyor.

Tırnak mantarının oluşmasında bazı organizmaların, küflerin ya da mayaların rol oynadığı biliniyor. Her yaş grubunda karşılaşılabilen bir sorun olmakla birlikte tırnak mantarı daha çok yetişkinlerde ortaya çıkıyor. Bunun temel nedeninin yaşlanma ile birlikte tırnakların daha çok yıpranması ve daha kuru hale gelmesi olduğu biliniyor. Kurumuş tırnaklar daha çabuk çatlayıp deforme olabiliyorlar. Mantarlar ve benzeri organizmalar da bu çatlaklara çok daha kolay bir şekilde girip oraya yerleşebiliyorlar. Yetişkinlerde tırnak mantarının daha sık görülme nedenlerinden biri de ayaklardaki kan dolaşımının bozulması oluyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflaması da tırnak mantarının oluşum nedenleri arasında bulunuyor.

Tırnak mantarı tedavisi İstanbul ve diğer illerimizde pek çok uzman tarafından yapılabilen bir rahatsızlık olup tırnak mantarı oluşumunun önlenebilmesi için ayakların her zaman temiz ve kuru tutulmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Ayak tırnaklarının çok fazla uzamadan düzenli olarak kesilmesi, eğer  ayak tırnakları sert ve kalın olduğundan dolayı zorlanılıyorsa bu işlemin banyodan sonra tırnakla yumuşakken yapılması uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Tırnakların kesilmesi ve şekillendirilmesi için kullanılacak olan aletlerin temiz ve paslanmamış olması da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Ayak Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Tırnak batması tedavisi İstanbul ve Türkiye’nin diğer illerinde pek çok sağlık merkezinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Tırnak batması, en basit anlatımı ile tırnağın köşesinin ya da kenarının yumuşak ete batması ile ortaya çıkıyor. Çoğunlukla ayak baş parmağında görülen tırnak batması; kızarıklık, şişme ve ağrı gibi şikayetlere neden olabiliyor. Tırnak batmasının hafif olduğu durumlarda evde yapılan çeşitli uygulamalar ile tedavisi mümkün olmakla birlikte ağrının şiddetli ve yayılıyor olması durumunda olası komplikasyonlardan kaçınmak adına profesyonel yardım alınması gerekebiliyor. Özellikle; damar sertliği ya da diyabet gibi ayaklara olan kan akışını zayıflayan sağlık sorunları bulunan kişilerde tırnak batmasına bağlı komplikasyon riskinin daha fazla olduğu biliniyor.

Tırnak batmasını meydana getiren nedenler arasında tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağının genişliği arasındaki dengesizlik büyük bir yer tutuyor. Bundan kaynaklanan sorunlar tırnakların yanlış kesilmesine, yanlış ayakkabı kullanılmasına ve kalıtımsal tırnak problemlerine bağlı olarak daha kötüleşebiliyor. Ayrıca; ayak tırnaklarının yaralanması, kavisli ayak tırnaklarına sahip olunması, yanlış pedikür uygulamaları ve tırnağın çıkması ile sonuçlanan travmalar da tırnak batmasına neden olabiliyor.

Deri altında kendine yer bulan tırnağın enfeksiyonları içeri taşıması ile birlikte bir iltihaplanma süreci başlıyor. Ardından kızarıklık, yanma, ağrı ve iltihap akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Tırnaktan sarı bir iltihap akmasının ardından nadiren görülmekle birlikte tırnak kemiğinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapması durumu ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Tırnak batması sorunu yaşayan kişiler en sık tırnağın bir ya da iki tarafında dokunmayla artan ağrı ile karşı karşıya kalıyorlar. Bunun dışında; tırnağın etrafında kızarıklık, çevresinde şişme, tırnak yatağında hassasiyet ile tırnak çevresinde bulunan dokuda ısı artışı ve akıntı da görülebiliyor. Parmakta ciddi bir ağrının ve rahatsızlık hissinin ya da tırnak yatağında irin ya da yayılma eğilimine sahip kızarıklık oluşması gibi durumlarda doktora başvurulması gerekiyor. Ayrıca ayaklara olan kan akışının zayıflamasına neden olan şeker hastalığı, ateroskleroz ya da bir başka sağlık sorunu olan kişilerin de tırnak batması durumunda bir podoloji uzmanının görüşüne başvurması gerekiyor.

Tırnak batması başlangıç evresinde olduğu ve henüz iltihap oluşmadığı dönemlerde evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile kontrol altına alınabiliyor. Ancak; iltihabın ve ateşin yoğun bir şekilde arttığı durumlarda tırnağın çekilmesi gibi operasyonlara ihtiyaç duyulabiliyor. Evde uygulanan işlemlerden sonra tırnak batması iyileşmiyor ya da tekrarlanıyorsa doktora başvurulması gerekiyor. Bu aşamada anormal doku alınıp tırnak kökünün kısmi olarak kazınması söz konusu olabiliyor. İşlem tamamlandıktan sonra tırnağın aynı yerden batmasının engellenebilmesi için tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilebiliyor. Anormal ve iyileşmeyen dokular alındığı takdirde batma tekrar etmemekle birlikte yalnızca iltihaplı tırnağın çekildiği ancak anormal dokunun alınmadığı durumlarda yeniden tırnak batması oluşabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.