1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tescil ettirmeyene yasal işlem yapılacak!

Tescil ettirmeyene yasal işlem yapılacak!

Kocaeli Valiliği, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2012 yılı biçerdöverle ürün hasadında kontrol hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin uygulama talimatı ile ilgili Basın Bildirisini yayınladı.

A+A-

Kocaeli Valiliği, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2012 yılı biçerdöverle ürün hasadında kontrol hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin uygulama talimatı ile ilgili Basın Bildirisini yayınladı.

 

 

Yayınlanan bildiride:

 

 

 

"Çiftçilerimizin büyük emek,  zaman ve  masrafla üretmiş  oldukları  tarla bitkilerinin (buğday, arpa, mısır, soya, çeltik, ayçiçeği, yulaf, çavdar, mercimek vb.) zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydan gelen dane kayıpları ile dane hasarlarını en alt seviyede tutmak amacıyla yayımlanan Valilik tebliğine göre; 2918 Sayılı Karayolları  Trafik  Kanunu’na  göre “biçerdöver sahipleri biçerdöverlerini Ziraat Odalarına tescil ettirmek, tescil belgesi ve plaka almak zorundadırlar.” Bu nedenle; Biçerdöverlerin karayollarında hareketlerinde trafik polisleri, köy yollarında hareketlerinde ise Jandarma görevlileri tarafından gerekli kontroller yapılacak, “biçerdöverlerinin tescil işlemlerini yaptırmamış ve Ziraat odası plakası almamış ”biçerdöver sahiplerine, trafik polisleri ve Jandarma görevlileri tarafından yasal işlem yapılacaktır.

 

 

 

 

 

Hububat hasadına giren biçerdöverler hasat sezonu boyunca, Valiliğimizce yetki belgesi verilmiş kişilerce sürekli kontrol edilecektir Biçerdöver Operatör Belgesi bulunmayan, biçerdöver kullanıcısı çalıştıran biçerdöver sahipleri ve belgesiz biçerdöver kullanan biçerdöver operatörlerine cezai işlem uygulanacaktır.

   Valiliklerce / İl Tarım Müdürlüklerince tespit edilen kayıp oranından ( Kocaeli için 2012 yılı için müsaade edilebilir kayıp oranı % 1,7 ) fazla tane kayıplarına  sebep  olan  biçerdöver sahipleri ve operatörlerine, ( Hasat olgunluğuna  gelmemiş  ve çiğli  ürünleri  hasat eden biçerdöver  sahipleri ve operatörlerine, teknik  özellikleri yetersiz,  tamir,  bakım ve ayarları tekniğine  uygun olarak yapılmamış biçerdöverlerle  hasat yapan  sahiplerine, (örneğin; Yatık ürünleri Başak kaldırıcısız, Domuz burnu / Sap ayırıcısı  bulunmayan biçerdöver çalıştıran Biçerdöver sahiplerine ) cezai işlem uygulanacaktır.

 

 

 

 

 

 Ürün sahipleri, hasatta fazla dane kaybına neden olan operatörleri en yakın İlçe Tarım teşkilatına veya İl Tarım Müdürlüğüne telefonla (0262) 312 13 00,312 13 01,312 13 02, 312 13 03 ( 4 Hat ), nolu telefonlara ya da bizzat kendileri giderek bildirecektir. Ürün sahibi veya ürün sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklardır. Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ancak aşırı ücret taleplerini önlemek amacıyla “biçerdöver kira ücretleri yapılacak sözleşmede belirtilecektir. ”

 

 

 

Ürün sahipleri veya temsilcileri hizmet vericiden kaynaklanan kayıplarının maddi değerlerini tespit ettirmek amacıyla; en kısa sürede acilen dilekçe ile Valilik veya Kaymakamlık makamlarına başvurarak “zararlarının tespit edilmesini talep etmeleri” ve bu yolla Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli yetkili kontrolörlere-denetçilerce ürünlerinde biçerdöverle hasat sırasında oluşan tane kayıp miktarını belirleyen “zarar tespit raporu” hazırlatacaklardır. Ürün sahipleri; uğradıkları zararların tazmini için gerekli belgelerle T.C. Mahkemelerinde “zarar tazmin talep davası” açabileceklerdir.

 

 

 

 

 

 Valiliğimizce 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’ nun 32.inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan bu bildiriye uymayanlar, engel olanlar yada zorluk çıkaranlar hakkında yetkili kontrolörlerin talebi halinde ilgili makamlarca kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sağlanacak ve davranışları başka bir suç oluşturmuyorsa, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. ve 40. maddesine göre “eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzeni ve kamu güveninin de korunması amacıyla” işlem yapılacaktır" dendi.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.