1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Televizyonlarda alkol reklamı yapılıyor”

“Televizyonlarda alkol reklamı yapılıyor”

Yeşilay Kocaeli Şubesi yönetimi adına basın açıklaması yaptı

A+A-

Yeşilay Kocaeli Şubesi yönetimi adına basın açıklaması yapan Oğuzhan Çolak İnsanlığın en büyük düşmanlarından biri olan alkol ve alkol bağımlılığına karşı yürütülen mücadeleye rağmen, alkol firmaları ve tekeller her yeni gün yeni bir kampanya ile zihinleri ve bedenleri esir etmeye çalışıyor.

 

Son günlerde televizyon reklamlarında karşımıza çıkan “Anadolu Efes’in Senden Daha Özel ” temalı çıkışıyla İlgili Bira firmasının gizli reklamı yapılıyor. Firma ismi insanların hafızasına kazınmaya çalışılıyor, Ancak, Türkiye’de alkol üretimi ve dağıtımının en büyük kartellerinden olan bir firmanın düzenlediği bu kampanya masumane görüntüsünün altında çok büyük tehlikeler barındırmaktadır "dedi.Yeşilay Kocaeli Şubesi Basın Danışmanı Çolak " Gizli reklam: Firma tarafından programlarda sezdirme yoluyla herhangi bir unvan veya markayı çağrıştırabilecek biçimde yapılan tanıtımlara denilmektedir. Spor kulüplerine alkol firmalarının isminin verilemeyeceği, bunun sağlıklı ve özgür bireylerin yetişmesinde çok büyük engel teşkil edeceğinden hareketle, Yeşilay’ımızın da öncüsü olduğu, kanuni düzenlemeler yapılarak bu yönde büyük bir adım atılmıştı Ancak, İsmini sözüm ona değiştiren ve bununla da yetinmeyip yeni ismini bilinçaltına yerleştirmek isteyen alkol firmaları kötülük yolundaki savaşından vazgeçmiyor. Gençleri ve genç beyinleri esir almak için akıl almaz yöntemlere başvuruyor. Son günlerde Televizyonlarımızda izlediğimiz gizli bira firması reklamı da bunlardan sadece birisi. Bu reklamda şuuraltını etkilemeyi hedefleyen “subliminal” adı veril mesajlar kullanılmaktadır.  Sporun genç kitlelere kolaylıkla ulaşılabilirliğini bilen ilgili, firma bu televizyon reklamıyla biralarının daha çok satmanın hazzını yaşıyor. Ayrıca firma, reklam ile gençleri alkol esaretine başlangıç olan biraya karşı sempati ile yaklaşmasını ve ileride gelecek " bira içelim " teklifini kabul etmesi için ön hazırlık yapmış oluyor. Zira, TV reklamında kullandığı argümanlarla insanların bilinçaltına nüfuz ederek onları biraya ve alkole yönlendirmeye çalışıyor.

 

Spor bahane reklam şahane

Her ne şekilde olursa olsun sadece kazancını daha da fazla arttırmanın peşinde olan zehir tüccarları, bu amaçları için sporu ve herkesin en çok televizyon izlediği saatlerde TV reklamlarını kullanmaktan geri durmuyorlar. Bunun için dev bütçeler ayırmaktan geri kalmıyorlar. Bu firmanın amacı dayanışma ve spor vaadiyle insanları kandırmak, insanları etkilemek ve zihinlerini bulandırmaktan başka bir amaç taşımamaktadır; bu sadece büyük bir aldatmacadır.

 

RTÜK’e şikayet edelim 

Oysaki anayasamızın 58.maddesinde “devlet özellikle gençleri alkol düşkünlüğünden…Korur ve gerekli tedbirleri alır” hükmü yer almaktadır. Bu maddeye dayanarak Yaeşilay olarak bu reklamların derhal yayından kaldırılması istiyoruz. Duyarlı vatandaşlarımızdan isteğimiz ( ALO RTÜK 444 1 178 Şikayet Hattını Türkiye'den 24 saat boyunca ) arayarak bu reklamı şikayet etmelerini istiyoruz.Halkımızın ve özellikle gençlerimizin bu gibi aldatıcı reklamlara ve kampanyalara karşı bilinçlenmesi için Yeşilay olarak mücadelemize hız kesmeden devam edeceğiz. Sporun ve eğitimin sağlıkla yapılabilmesi, başarılı sporcuların yetişebilmesi alkol başta olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan uzak, bunların esaretine mahkûm olmamış bir gelecekle mümkündür.” Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.