1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Teklifimizi iktidar yasalaştırdı”

“Teklifimizi iktidar yasalaştırdı”

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş yazılı bir açıklama yaptı

A+A-

“4 Aralık 2012 tarihinde CHP Kocaeli milletvekili Hurşit Güneş tarafından önerilen, mevzuattaki “özürlü” ifadelerinin “engelli” ile değiştirilmesini amaçlayan 2/1037 esas numaralı kanun teklifi Hükümet tarafından tasarılaştırılmış ve Meclise sevk edilmiştir.” Dedi.CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş açıklamasında; ”Bu mutluluk verici bir durumdur; çünkü toplumun gitgide kamplaştığı bir dönemde TBMM çatısı altında uzun süreden beri ilk defa böylesine geniş bir konsensüs oluşmuştur.

 

Söz konusu kanun teklifi ile “Anayasamız ve taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Engelli İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca; engelli bireylerin toplumla kaynaşmasını sağlamak, eşitlik karşıtı muameleleri engellemek adına mevzuatta geçen "özürlü" ve türevi ifadelerin "engelli" ve türevi ifadelerle değiştirilmesi” amaçlanmaktaydı. 12 Mart 2013 tarihi itibariyle Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan “Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yer Alan Engelli Bireylere Yönelik İbarelerin Değiştirilmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın birçok bölümünün Güneş’in kanun teklifinden alındığı bizzat bakan Şahin tarafından dile getirilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin komisyonda yaptığı konuşmada Güneş tarafından verilen kanun teklifinin genel gerekçesine atıfta bulunarak “Sayın Güneş’in genel gerekçesinde de söylediği gibi sakat, çürük, özürlü kavramlarının mazeretli, kabahatli, kusurlu, defolu, elverişsiz şeklinde negatif algılanmasından kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Güneş tarafından önerilen teklifin genel gerekçesinde bahsi geçen özürlü, sakat ve benzeri kelimelerin etimolojik anlamları incelenerek nasıl negatif bir algı yarattığı ifade edilmişti. Bakan Şahin bu hususta; her şeyin düşünceden başladığını, düşüncelerimizin davranışlarımızı, davranışlarımızın yaşam şeklimizi, yaşam şeklimizin de algılarımızı ve ön yargılarımızı oluşturduğunu bu bakımdan bu tanımlamaların engelli vatandaşlarımızın negatif algılanması açısından değişmesi gerektiğini vurguladı. Hurşit Güneş komisyonda, Bakanlığın önerilen kanun teklifine paralel bir tasarı getirdiğini bununla beraber Anayasa’da da değişiklik yapılması gerektiğini , bu konuyla ilgili BDP, MHP ve AK Parti yetkilileriyle görüştüğünü belirtmiş, “bu tasarı toplumun engellilere bakışında bir anlayış, bir algı değişikliği yaratacaktır; bu konuda Meclisteki tüm gruplarda bir konsensüs var” demiştir.

 

Bakan Şahin de zaten komisyonda, daha önce Güneş tarafından önerilen Anayasa değişikliğini Bakanlar Kurulu ve kendilerinin Merkez Yönetim Kurulunda görüştüklerini, Başbakan’ın da bu konuda talimatı olduğunu ifade etmiştir. Geçen sonbaharda, “engelli” ifadesi ile ilgili Anayasa değişikliği önerisini Hurşit Güneş; ilk olarak Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, daha sonra MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile görüşmüş ve Anayasa'da yer alan “özürlü” sözcüğünün yerine “engelli” sözcüğünün konulması için varılan konsensüs Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'la paylaşılmış, Sayın Elitaş da konuyu Başbakan’a aksettirmişti. Muhalefetin her eleştirisi ve önerisini sürekli tepkiyle karşılayan Hükümetin, bu kez toplumun belli bir parçasının kucaklanması için uzlaşmacı davranması önemlidir ve olumludur.” Dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.