1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TBB Başkanı Yalova'da

TBB Başkanı Yalova'da

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından düzenlenen 2010-2011 yılları İş Dünyasına Yön Verenler Ödül Töreni’ne katıldı.

A+A-

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Perseker ve Arif Parmaksızla birlikte YTSO tarafından düzenlenen İş Dünyasına Yön Verenler Ödül Töreni’ne katılmak üzere Yalova'ya geldi. Hisarcıklıoğlu, burada ilk olarak Yalova Valisi Esengül Civelek'i makamında ziyaret etti. Valiliğin hatıra defterini imzalayan Hisarcıklıoğlu Yalova Valisi Esengül Civelek'e üzerinde ebru bulunan bir çini hediye etti. Yalova Valisi Esengül Civelek de, Hisarcıklıoğlu'na çini bir sürahi hediye etti.

 

Buradaki ziyaretin ardından törenin düzenleneceği Raif Dinçkök Kültür Merkezi'ne geçen Hisarcıklıoğlu salona alkışlar arasında girdi.Törenin açılış konuşmasını yapan YTSO Başkanı Celal Özel, Yalova'daki OSB'lerle ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. Özel, "Yalova ihtiyaç duyacağı istihdamı bünyesinde kurulacak organize sanayi bölgeleri ile rahatlıkla sağlayacak durumdadır. Önemli olan organize sanayi bölgesi projelerimizin acilen işletmeye alınmalarını sağlayacak sürecin kısaltılması üzerine odaklanmamızdır. Kamulaştırma işlemlerinin hızlandırılmasının ardından 1.5-2 yıllık süre içerisinde tüm OSB'lerimiz beklenen katkıyı ülkemize ve bölgemize vereceklerdir. Bunun yanı sıra YTSO olarak eğitim ve turizmin de Yalova'ya büyük katkı sağlayacak sektörler olduğuna inanıyoruz. Turizm ve üniversite çalışmalarına tam destek veriyoruz. İlimizde 2'nci üniversiteyi de bugünden düşünmeye başlamamız gerektiğine inanıyorum. Bu yönde gereken tüm desteği YTSO olarak vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yalova'nın gelişimi için özel sektör, üniversite, kamu ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere tüm aktörlerin etkin işbirliği gerekmektedir. YTSO Yalova'nın sürdürülebilir gelişmesine büyük önem vermektedir. Tüm sektörlere gelişmeleri için her türlü desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz" dedi.YTSO Başkanı Celal Özel, konuşmasının sonunda Yalova'da bir kız meslek lisesine ihtiyaç olduğunu dile getirerek bu konuda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'ndan destek istedi.YTSO Başkanı Celal Özel'in ardından kürsüye gelen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, ülkede ihracatın 30 yılda büyük bir gelişme kaydettiğini dile getirdi. 30 yılın kişiler için uzun olsa da ülkeler açısından çok kısa bir süre olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Türkiye'nin geleceği çok parlak. 30 sene önce bu ülke sadece 3 milyar dolar ihracat yapıyordu. Bunun yüzde 90'ı da tarım ürünüydü. Ama bugün 152 milyar dolar ihracat yapar noktaya geldik. Bunu 30 yılda yaptık. Bunu Türk özel sektörü sayesinde yaptık. 30 yıl önce 5 klasik tarım ürünü satıyorduk. Bugün ihracatımızın yüzde 92'si sanayi ürünü. İtalya ile Çin'in arasındaki bu geniş coğrafyada en büyük sanayi devi olan ülke Türkiye. Buna katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun" dedi.Konuşmasında Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı da anan Hisarcıklıoğlu, "Ama bir kişi var ki o bizim önümüzü, ufkumuzu açtı. Bu milletin ufkunu açtı. Allah makamını cennet etsin. O da rahmetli Turgut Özal'dır. Yaşarken biz onun kıymetini anlayamadık. Ama bugün geriye dönüp de baktığımız zaman bize ne vizyon verdiğini ve bizi ne kadar iyi tanıdığını anlıyoruz" diye konuştu.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu konuşmasında hükümete de seslenerek, "Ayağımızdaki prangaları sökün" dedi. Hisarcıklı, "Özel sektör olarak biz koşmaya hazırız. Ayağımızdaki prangalara rağmen de biz koşuyoruz zaten. Bizlerin ayağındaki prangaları çözsek, çözebilsek Türkiye bugün 2023 diye hedef koyduğumuz dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olurdu. Yeter ki ayağımızda ki prangalar çözülsün" şeklinde konuştu.

 

Konuşmasının son bölümünde yeni Anayasa yapım sürecine de yer veren Hisarcıklıoğlu, "Biz diyoruz ki ülkemizin sisteminin her tarafı artık kokuşmuş durumda. Bu sistemi yenileyin. 4 siyasi partimiz gelip bizlerden oy alırken dediler ki yeni ‘Anayasa yapacağız.’ Hepimize bunu vaat ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum ben TBMM'de tamamen demokratik usulde eşit dağılımlı bir komisyon kurdular. Binanın inşaatı temelden başlar. Bu sistemin temeli de Anayasa’dır. Sadece 2023 değil daha ilerideki hedeflere de gidebilmemiz için binayı sağlam temellere oturtmalıyız. Bunu yapabilirsek o zaman bizi kimse tutamaz" dedi.TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun ardından kürsüye gelen Yalova Valisi Esengül Civelek de, Yalova'nın sanayi yatırımları anlamında seçici bir il olduğunu vurguladığı konuşmasında şu sözlere yer verdi:"İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi sanayi ve ticaret merkezlerinin arasında olan, yüzde 60'ı ormanlarla kaplı, termal, sağlık, doğa ve deniz turizminin önde tutulduğu ilimizde gerek bölge ekonomisine gerekse ülke ekonomisine katkıda bulunan özel sektör ve tersane kuruluşlarımızla gurur duyuyorum. Yalova sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 13'ncü sıradadır. Ve sahip olduğumuz coğrafi özelliklerimizle de son yıllarda sanayi anlamında yeni yatırımları ile gündemde olan bir ildir. Ancak bizler sanayi konusunda son derece seçici davranıyoruz. Yüksek katma değeri olan yeni teknolojik gelişmelere imkan verecek, çevreye duyarlı, atıksız, bacasız sanayi kuruluşlarına açığız. Körfez geçişi ile bağlantılı otoyolun tamamlanması ile Yalova'da yoğun bir nüfus artışı yaşanacağını ve yeni istihdam olanaklarının oluşturulması gerektiğinin de bilincindeyiz.

 

Yalova'ya yatırım yapacak yatırımcılarımız da kazançlı olacaktır. Bizde her zaman yatırımcılarımızı önemsiyor, değerli buluyor ve onlarla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyoruz"Konuşmaların ardından 2010 ve 2011 yılları İş Dünyasına Yön verenler Ödül Töreni’ne geçildi. Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, İhracat, İnovasyon ve 40. Yıl Onur Ödüllerine hak kazananlar ödüllerini, Yalova Valisi Esengül Civelek, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve YTSO Başkanı Celal Özel'in ellerinden aldılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.