1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Taşocağına izin verilmemeli”

“Taşocağına izin verilmemeli”

Ankara – İstanbul arası “Yüksek Hızlı Tren” projesi kapsamında, Gebze – Köseköy arasındaki başlayan 60 km’lik güzergâhının yapımı.

A+A-

Çalışmalarında kullanılacak taş ve mıcırın Maşukiye bölgesinde açılacak taş ocağından temin edilmek istenmesine bir tepki ve çağrı da Kocaeli Turizm Derneğinden geldi. Kocaeli Turizm Derneği adına açıklamalarda bulunan Turizm Derneği başkanı Soner Kılıç, Yüksek Hızlı Tren projesine asla karşı olmadıklarını, ancak hiçbir projenin insana ve doğaya zarar verecek şekilde yapılmasının da kabul edilemeyeceğini, bu projede kullanılacak taş ve mıcırın temini için açılacak olan taş ocağına karşı olduklarını, taşocağı açılmasının hem yasal, hem çevre açından büyük sorun yaratacağını söyledi.

 

 

ANAYASAYA DA AYKIRI

Böyle bir çalışmanın çevre ve turizm açısından büyük önem taşıyan gözde bir bölgenin zarar görmesi ve tahrip edilmesi anlamına geleceğini vurgulayan Kılıç, “ Anayasanın 56. maddesinde, çevrenin korunması açıkça düzenlenmiştir. Anayasada, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”denilmektedir. Üstelik, devlete çevreyi korumak ve kirlenmesini önlemek temel görevi verilmiştir. Ayrıca, 2872 sayılı Çevre Kanunu, çevrenin korunması güvence altına almıştır. “dedi.

 

 

GÜZELLİKLER YOK OLACAK

Zaten ilimizin bir sanayi kenti olduğunu, kirleten sanayi nedeniyle sağlık ve çevre

açısından büyük sıkıntıların çekildiğini ifade eden Kılıç, “ Keza, açılmak istenen taş ocağı ilimizin en doğal, en bakir yerlerinden olan Maşukiye'de büyük bir doğa tahribatına yol açacaktır. Ağaçlar kesilecek, dereler çamur akacak, her tarafı toz kaplayacak, Sapanca Gölü kirlenecek, ne kadar güzellik varsa yok olacaktır. Bu çevreye, turizme ve bitkisel örtüye büyük darbe demektir. Kaldiki, taş ocağındaki çalışmalar son bulduktan sonra buranın kapatılması da bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü, hiçbir şeyi hala tahrip edilmiş bir yeri eski haline döndüremezsiniz.”şeklinde konuştu.

 

 

BÖLGEYE SAHİP ÇIKALIM ÇAĞRISI

Başka bölgelerden bu ihtiyacı karşılamak pekala mümkün olduğunu, fakat buna maliyetler nedeniyle karşı çıkıldığını, oysa burada taş ocağı açılmasının maliyetinin çok daha ağır olacağını, bu maliyetin ise para ile değeri ölçülemeyecek kadar ağır olacağını söyleyen dernek Başkanı Kılıç, “ Turizm Derneği olarak, açılmak istenen taş ocağının Maşukiye’nin ve çevrenin doğal güzelliklerini tahrip edeceğine inandığımızdan, bu karardan vazgeçilmesini istiyoruz. Bu karara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun imza atmamasını istiyoruz. Yine, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın ku karara karşı çıkmasını ve engel olmasını istiyoruz. Herkesi, kentimize ve doğal güzelliklerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. “ diye çağrıda bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.