1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taş ocağına "red" kararı!

Taş ocağına "red" kararı!

Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi Cihangir Koca’nın Tepecik Köyü orman alanında kurmak istediği Taş Ocağı’nın ÇED toplantısında köylülerden red kararı geldi. Dilovası Belediyesi de olumsuz görüş bildirdi

A+A-

Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi Cihangir Koca'nın Tepecik Köyü orman alanında kurmak istediği Taş Ocağı'nın ÇED toplantısında köylülerden red kararı geldi. Dilovası Belediyesi de olumsuz görüş bildirdi.

 

Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi Cihangir Koca'nın sahibi olduğu İntek İnşaat Petrol Dağıtım Tarım ve Hayvancılık San.Tic.Ltd.Şti. tarafından Tepecik Köyü'nde 23.92 hektarlık alanda yaptırılmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme tesisleri için yapılan ÇED toplantısı Tepecik Köyü kahvesinde yapıldı. ÇED toplantısına Dilovası Belediyesi yetkilileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Orman ve Su Bakanlığı yetkilileri, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, ÇED Raporunu hazırlayan Barış Çevre ve Sistem Danışmanlığı yetkilileri, Tepecik Köyü Muhtarı Nihat Taşkın ile Tepecik Köyü sakinlerinin katıldığı toplantı tartışmalı geçti.

 

 

 

KÖYE ZARAR VERMEYECEĞİZ

 

 

 

ÇED Toplantısının başlatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Şennur Yıldız, tesis hakkında bilgiler vermesi için İntek İnşaat Petrol Dağıtım Tarım ve Hayvancılık San.Tic.Ltd.Şti. Cihangir Koca'ya sözü verdi. Koca yaptığı konuşmada "Köseler Köyünde ticaret yapan biri olarak bu güne kadar Tepecik Köyü ile hiçbir husumetimiz olmamıştır. Biz burda çevreye hiçbir zarar vermeyecek olan bu tesisi işletecek ve burada istihdam edilecek 13 personelinde köy halkından alınması sağlanacaktır. Tesisimiz yapılacak olan Kuzey Marmara yolu ile köyü fazla kullanmadan ulaşım işimizi halledeceğiz. Köy yolları hiçbir şekilde kullanılmayacaktır."dedi.

 

 

 

HAYVALARIMIZ TELEF OLACAK

 

 

 

Kurulacak tesisle ilgili olarak bilgiler veren Barış Çevre Danışmanlık firması yetkilileri tesisler ile ilgili bilgiler verdiler. Yetkililerin çevreye zarar vermeyeceği bir tesis olacağı yönünde ki açıklamalarının ardından konuşan köylüler tesisin yapılmasını istemediklerini belirttiler. Kurulmak istenen tesisin yakınlarında bir çiftliği olduğunu söyleyen bir köylü "15 Yıldır ocağı yanında tavuk çiftliği işlettiyorum. 10 Personel çalıştırıp ve 1000 hayvan besliyorum. Devlet destekli olarak hayvancılık yapmaya çalışıyorum. Yakında kurulacak olan bu tesis ile birlikte bu hayvanlarımız taş ocağı patlamaları ile telef olacak ve kendisiyle mahkemelerde sürüneceğiz. Çiftliğimin tepesinde kurulacak olan bu tesisin yapılmasını istemiyorum."dedi.

 

 

 

BELEDİYE OLARAK KARŞIYIZ

 

 

 

Toplantıda konuşan Dilovası Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Hüseyin Öztürk, "Öncelikli olarak projeye ve yer seçimine karşıyız. Proje alanı ile köyde yapılan ve 250 büyükbaş 250 bin küçükbaş hayvanın yetiştirildiği köy alanı örtüşüyor. Köyün geçim kaynağı besicilik ve hayvancılık, özellikle küçükbaş hayvancılığın yapıldığı bir tesisisin yanında yapılacak patlatmalar hem çiftliğe hemde köye büyük zararları olacaktır. Projeyi incelediğimizde alınacak olan tedbirleri gördüm ama şimdiye kadar yazılanla uygulama arasında da çok önemli eksikliklerin olduğunu da gördük. Biz belediye olarak denetimlerimizi yapıyoruz. Şimdiye kadarda pratikte bu kuralları uygulayanı pek görmedik.

 

 

 

13 EV ÇATLADI

 

 

 

Şuan Çerkeşli köyünde Valiliğin ve Dilovası Belediyesi'nin tespit ettiği 13 tane bu patlatmalar ile çatlayan evler bulunmaktadır. Bir tanesiyle ilgili olarakta belediyemiz yıkım kararı almak zorunda kalmıştır. Vatandaşın bir suçu yok. 25 Yıldır oturduğu evi taş ocaklarında ki patlamalardan dolayı çatlamış ve yıkım kararı alınmıştır. Şimdi o tesisleri inceliyorsunuz ÇED raporlarına bakıyorsunuz herşey dört dörtlük her türlü teminatlar verilmiş. Ancak bu taş ocaklarından dolayı belediyemiz günde 10-15 tane tozuma ve patlatmalar ile ilgili şikayet almaktadır. ÇED raporlarında belirtilen önlemler alınmıyor. Bunun için bu tesisinde şimdiden bu sıkıntıları yaratacağını düşünüyorum. Araçların hepsinin brandalı taşınacağı söyleniyor ama şimdiye kadar Binlerce araç kontrol etmişizdir ancak brandalı taşıma yapan araca hiç rastlamadık. Tüm bu nedenlerden dolayı Belediye olarak bu tesisin açılmasına olumsuz bakıyoruz. Bu görüşümüzü de Bakanlığa ileteceğiz."dedi.

 

 

 

KÖYÜMÜZE ZARAR VERECEKTİR

 

 

 

Tepecik Köyü Muhtarı Nihat Taşkın,"Yapılmak istenen bu tesisin köyün geçim kaynağı olan hayvancılığa ve çiftçiliğine büyük zarar verecektir. Tesisin bulunduğu alanın çevresinde büyük kapasiteli hayvancılık çiftlikleri, meralar ve su kaynakları yok olacak ve köyümüze zarar verecektir. Orman yok olacak. Doğamız bozulacak. Biz taş ocağına karşıyız."dedi.

 

 

 

KANATLI HAYVANCILAR BİRLİĞİ OLARAK KARŞIYIZ

 

 

 

Kocaeli Kanatlı Hayvancılar Birliği üyesi Adem Ağca, "Biz Kocaeli Kanatlı Hayvancılar Birliği olarak bu tesisin açılmasına karşıyız. Bu tesisin açılacağı alan yakınlarında bulunan küçükbaş hayvancılık tesisleri yok olacaktır. Bölgemizde 550 bin hayvan kayıtlarda bulunmaktadır. Köyümüzde ayrıca Çağlayan dere olmak üzere bu tesislerin bulunduğu bölgede bulunmaktadır. Yabani ve şuan besicilik yapılan bütün hayvanlar bu derelerden faydalanmaktadır. Aynı anda büyük bir mantar çiftliği üretimi yapan bir firmamızda bulunmaktadır. Bu tesis ile birlikte hepsi telef olacak ve köyümü çok ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıya kalacaktır. Diğer köylerimizde kurulan bu tesiler ile çevreye verilen zararları hep birlikte gördük. Biz Kocaeli Kanatlı Hayvancılar Birliği olarak kanunu haklarımızı arıyacağız.

 

 

 

GÖRÜŞLERİNİZİ BAKANLIĞA İLETİN

 

 

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Şennur Yıldız "Biz burada köylülerin görüşlerini almak için burdayız. Sizin bu görüşleriniz format halinde yapılarak rapor halinde bakanlığa iletilecektir. Muhtarımız ve köylüde görüşlerini yazılı olarak bakanlığa iletmesini istiyorum.

 

 

 

KISA SÜRELİ TARTIŞMA YAŞANDI

 

 

 

Son olarak söz alan İntek İnşaat Petrol Dağıtım Tarım ve Hayvancılık San.Tic.Ltd.Şti. Cihangir Koca "Bende bu köyde toprak sahibiyim. Burda küçükbaş hayvacılık yapmak üzere çalışmalarımı sürdürmekteyim. Ben problem yaşamayı isteyen biri değilim. Burda sizinle birlikte hayvancılık yapmak isteyen biriyim. toplantı esnasında gösterdiğiniz anlayışınız için teşekkür ederim. Yanlız Belediye şikayet etme kurumu değildir. Belediye bu problemleri önleyecek kurumdur. Görevini yapsın"demesi üzerine Dilovası Belediyesi yetkilileri ise görevlerini yaptıklarını ve gerekli işlemler yaptıklarını dile getirirken kısa süreli bir tartışma yaşandı. Toplantı kısa tartışmanın ardından bitti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.