1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TARİHLER ÇAKIŞTI! 'TATİL Mİ, KAYIT MI' TARTIŞMASI

TARİHLER ÇAKIŞTI! 'TATİL Mİ, KAYIT MI' TARTIŞMASI

Özel okulların kayıt işlemleri, 30 Haziran-14 Temmuz arasında olacak. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması özel okullara kayıt süresini kısalttı, eğitimcilerden itiraz geldi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG kapsamında lise tercih ve kayıt takvimini açıkladı. Buna göre, özel okullar 30 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında kayıt alacak. Ancak bu tarihlere dokuz gün bayram tatili denk gelince kayıt süresi kısaldı. Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, bu sürenin yeterli olmayacağını ve kayıt tarihlerinin bir hafta uzatılması gerektiğini söyledi.

BAYRAM TATİLİYLE ÇAKIŞTI, İTİRAZ GELDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul 8'inci sınıfların katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarından alınan puanlara göre liselere kayıt yaptıracak adayların tercih ve yerleştirme kılavuzunu açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde yayınladığı '2015-2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e­-Kılavuzu'na göre, tercihlere esas kontenjan tabloları ve 8'inci sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 29 Haziran'da ilan edilecek. TEOG kapsamında yapılan merkezi sistem ortak sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 30 Haziran-14 Temmuz arasında olacak. Ancak bazı eğitimciler bu tarihe itiraz etti. Çünkü 5, 6 ve 7 Temmuz Ramazan Bayramı ve bayram tatilinin dokuz güne çıkarılması özel okullara kayıt süresini kısalttı. Böylece kayıt için sadece altı iş günü kalmış oldu.

"BİR HAFTA UZATMA GEREKEBİLİR"

Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, bu sürenin yeterli olmayacağını ve kayıt tarihlerinin bir hafta uzatılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
"Turizmin sıkıntılarından dolayı Ramazan bayramı tatili uzatıldı. Dolayısıyla kayıtlar için çok kısa bir süre kaldı. Her ne kadar altı iş günü gibi gözüküyor olsa da tecrübemize dayanarak bu sürenin okullara, velilere yetmeyeceğini düşünüyoruz. Bizim okullarımız devlet okullarına benzemiyor. Bir defa tercih, sonra yerleştirme olmuyor. Devlet okullarına 10 gün tercihin ardından üç haftaya yakın nakil hakkı verilirken, özel okullara sadece altı gün süre kalmış oluyor. Geçen yıl olduğu gibi özel okul kayıt tarihlerine en az bir hafta bir uzatma gerekebilir."

"TAKVİM BAŞKA TÜRLÜ YETİŞMEZ"

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz da özel okullara kayıt için verilen sürenin çok kısa olduğunu belirtti. "Çocuklarını özel okullara yerleştirmek isteyen veliler sadece üç gün tatil yapabilecek" diyen Yılmaz şunları söyledi:
"Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) 29 Haziran'da ilan edileceği ve bazı özel okullar YEP'le öğrenci alacağı için, özel okul kayıt takviminin daha erkene çekilmesi mümkün görünmüyor. Özel okula kayıt yaptıran öğrenciler merkezi ve yerleştirme işlemleri tercih başvurusunda bulunamayacaklarından kayıt takvimini 14 Temmuz'dan daha ileriye kaydırmak da mümkün değil. YEP ile öğrenci alan özel okullar mecruben sadece bayram günleri yani üç gün tatil yapacak. Dokuz gün tatil yapamayacak. Çünkü dört kayıt dönemi var ve takvim başka türlü yetişmez."

Özel okullar dört kez ön kayıt, kesin kayıt dönemi uygulaması yapıyor. Kontenjanlarını dolduramayan okullar için bir de serbest kayıt dönemi oluyor.

SONUÇLAR 8 AĞUSTOS'TA

Devlet liseleri için TEOG tercih işlemleri ise 15-25 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 8 Ağustos'ta ilan edilecek. Ardından nakil süreci başlayacak.

Lise Kayıt Takvimi Bayram Tatiliyle Çakıştı, Özel Okullar İtiraz Etti

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.