1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi Roma Köprüsü gün yüzüne çıkıyor

Tarihi Roma Köprüsü gün yüzüne çıkıyor

Yaklaşık 2 bin yıllık tarihi taş köprü gün yüzüne çıkacak.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nin orijinal hali günümüze ulaşmış Roma dönemine ait tek köprüsü olan Kutluca Köprüsü’nü gün yüzüne çıkartıyor. Büyükşehir Belediyesi, milattan sonra birinci yüzyılda inşa edildiği bilinen tarihi köprünün rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini tamamladı. Tarihi Roma Yolu üzerinde bulunan Kutluca Köprüsü’nün restorasyonuna başlaması için Karayolları Genel Müdürlüğüne projeleri teslim edildi. 

 

 

 

ROMA YOLU ÜZERİNDE BULUNUYOR

 

Kocaeli’nin tarihi ve turistik mirasına sahip çıkarak birçok tarihi eseri gün yüzüne çıkartan Büyükşehir, şimdi de Roma dönemine ait Kutluca Köprüsünün restoresi için çalışmalarını tamamladı. Antik çağda İzmit ile İstanbul arasındaki bağlantıyı sağlayan tarihi Roma Yolu üzerindeki köprünün aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi için, projeler hazırlandı. Böylece Körfez İlçesi Kutluca Köyü çevresinde bulunan köprünün gelecek nesillere ulaşması için en önemli adım atılmış oldu.

 

 

 

PROJELER TAMAMLANDI

 

Roma dönemi köprülerinin özelliklerini üzerinde barındıran ve Kocaeli’deki orjinalliğini yitirmemiş nadir köprülerden olan Kutluca Köprüsü için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri titizlikle hazırlandı. Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde de aktif olarak kullanıldığı bilinen hasarlı köprünün yeniden inşa edilmesi için projeler Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandı.

 

 

 

KARAYOLARINA TESLİM EDİLDİ

 

Projeler, 2011 yılında onayının alınmasının ardından Karayolları Genel Müdürlüğüne verildi. Restoresi için her şeyin hazır hale getirildiği çalışma ile önemli bir tarihi mirasımıza daha sahip çıkılmış oldu. Restorasyon çalışmalarının ise Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılı içinde başlanması planlanılıyor.

 

 

 

M.S BİRİNCİ YÜZYILA AİT

 

1940 yılında Kocaeli’de araştırma yapan Alman Karl Dörner Kutluca Köprüsü’nün mimari özelliklerine bakarak köprünün İmparator CLADİUS döneminde inşa edildiğini belirtiyor. 7 gözlü ve 5 kemerli olan köprü yöresel kesme taş malzeme kullanılarak yapılmış. Milattan sonra birinci yüzyılda inşa edilmiş olan köprünün duvar işçiliği ve kemer tekniği dikkat çekmektedir. Köprünün bir benzeri Amasra’da bulunmaktadır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.