1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi köprü gün yüzüne çıkacak

Tarihi köprü gün yüzüne çıkacak

150 yıllık tarihi taş köprü Büyükşehir Belediyesi sayesinde gün yüzüne çıkacak.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yapımı 1850’li yıllara dayanan ve Servetiye Köyleri’ni birbirlerine bağlayan tarihi taş köprüyü gün yüzüne çıkartıyor. Hasarlı halde bulunan köprünün tamiri için gerekli müracaatları yapan Büyükşehir, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini tamamladı. Uzun uğraşlar sonucunda bitirilen proje çalışmaları, restorasyona başlaması için Karayolları Genel Müdürlüğüne teslim edildi. 

 

 

ASLINA UYGUN OLARAK

 

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nin tarihi ve turistik mirasına sahip çıkan çalışmalarına devam ediyor. Birçok tarihi eseri gün yüzüne çıkartarak gelecek nesillere bırakan Büyükşehir şimdi de Osmanlı Dönemi’nde yapılan tarihi  taş köprünün restore edilmesi için çalışma yaptı. İstiklal Savaşı’nda Yunan işgaline karşı mücadelesi ile bilinen Servetiye Karşı Köyü ve Servetiye Cami Köyleri’ni birbirlerine bağlayan ve 19. Yüzyılda inşa edilen köprünün aslına uygun olarak inşa edilmesi için projeler hazırlandı.

 

 

PROJELERİ TAMAMLANDI

 

Döneminin özelliklerini yansıtması ve yöresel mimari hakkında bilgi vermesi bakımından Kocaeli ilinde bulunan nadir örneklerden biri olan köprü için proje çalışmaları titizlikle hazırlandı. Hasarlı durumda olan tarihi taş köprü için Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri tamamlandı. Böylece yerel kaynaklara göre Karadeniz ustaları tarafından sadece taşların kullanıldığı tarihi köprünün yeniden inşası için hazırlıklar tamamlanmış oldu.

 

 

KARAYOLARINA TESLİM EDİLDİ

 

Karayolları Genel Müdürlüğünün de denetimi ile 2011 yılı kasım ayı itibari ile onaylanan projeler, restorasyon için Karayolları Genel Müdürlüğüne verildi. Tarihi taş köprünün restoresi için her şeyin hazır hale getirildiği çalışma ile Karayolları Genel Müdürlüğü 2012 yılı bütçesinden ödenek ayrıldı.  Öte yandan yöresel kesme taşlar kullanarak, yay kemer formlu bir üslupta inşa edilen tarihi köprü, restore çalışmaları için Karayolları Genel Müdürlüğünce trafiğe kapatılacak.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.